Zalety podłóg drewnianych

Podłogi z litego drewna kiedyś znajdowały się w każdym domu. Obecnie wypierane są przez swoje tańsze odpowiedniki – panele podłogowe, sklejone z kilku warstw. Jednak z uwagi na panującą modę na ekologię, wracanie do naturalnych materiałów oraz takie też tendencje w wykańczaniu wnętrz, podłogi drewniane wracają do łask. I słusznie, bo ich wybór niesie za sobą szereg korzyści.


Jest to surowiec trwały, który przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji wytrzyma kilka pokoleń. Jest wykończeniem estetycznym, przy czym upływające lata dodają drewnianej podłodze charakteru. Można powiedzieć, że z czasem wyglądają nawet lepiej. Nadaje się do wielokrotnego cyklinowania i lakierowania, podczas którego można zmieniać odcień drewna w zależności od upodobań. Każdy taki zabieg sprawia, że podłoga wygląda jak nowa. Na jej właściwy wygląd wpływa również wyższa, niż w przypadku paneli podłogowych, odporność na zarysowania, wgniecenia oraz inne uszkodzenia.

Podłoga drewniana

fot. stokkete/bigstockphoto.com

Pomieszczenia wykończone drewnem sprawiają wrażenie ciepłych, stąd też najnowsze trendy w architekturze sugerują używać takich właśnie surowców, które doskonale współgrają z nowoczesnymi, sterylnymi wnętrzami wykańczanymi cegłą, szkłem i betonem. Nadają im przytulnego charakteru.
Dodatkowo drewno działa antystatycznie i jest idealnym rozwiązaniem dla alergików. Jako materiał całkowicie naturalny stwarza w pomieszczeniu zdrowe środowisko, służące jego mieszkańcom. Jest również bardzo dobrym pochłaniaczem dźwięków, dzięki czemu lepiej tłumi odgłosy pochodzące z zewnątrz, jak i te, które są słyszane przez naszych sąsiadów.

Na rynku dostępne są rodzime gatunki jak dąb, sosna czy jesion, ale bez problemu znajdziemy również gatunki egzotyczne, jak bambus czy drewno tekowe, a także inne rodzaje o ciekawych strukturach i kolorach.

Drewno nadaje się do wykończenia wszystkich wnętrz – pokoi, kuchni, a nawet podłóg łazienkowych. Jednak wybierając jego rodzaj należy za każdym razem uwzględnić przeznaczenie pomieszczenia, stopień wilgotności oraz częstotliwość użytkowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.