Więcej drewnianych domów w miastach
Drewniany domek kojarzy się przede wszystkim z wiejską sielanką. Nic dziwnego, skoro aż 68% drewnianych budynków w Polsce zbudowanych jest poza obrębem miast. Jednak to powoli się zmienia. Okazuje się, że coraz więcej takich inwestycji realizowanych jest w miastach, głównie ze sprawą firm takich jak Polskie Domy Drewniane. Owi deweloperzy widzą bowiem potencjał w ekologicznych, urokliwych osiedlach.
Domek letniskowy? Nie tylko!
Wielu Polakom budownictwo drewniane kojarzy się głównie z miło spędzonymi wakacjami, feriami czy świętami. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że mogliby zamieszkać na stałe w takim domku i cieszyć się jego urokami cały rok. Panuje bowiem przekonanie, że chatka z drewna nie jest tak trwała i odporna na uszkodzenia, jak murowany dom. Ludzie boją się również szkodników drewna albo gnicia materiału. Warto jednak spojrzeć na to z drugiej strony – są ekologiczne i bardzo klimatyczne. Ponadto w innych krajach takie budownictwo już dawno jest w fazie rozwoju, bo jak się okazało – domki drewniane są bardzo uniwersalne, nadają się do zamieszkania na stałe i bez problemu można je budować na każdym terenie, również tym miejskim.
Faza rozwoju budownictwa drewnianego w Polsce
Na ten moment udział budynków wykonanych z drewna w naszym kraju jest bardzo niski – wynosi zaledwie 1%. Do 2040 roku deweloperzy zajmujący się tym tematem chcieliby, by udział ten zwiększył się aż do 20%. To oznaczałoby, że co 5 budynek stawiany w Polsce byłby zbudowany właśnie z drewna. Czy jest to możliwe? Wydaje się, że tak. W Niemczech już w tej chwili wśród wszystkich stawianych budynków, te drewniane stanowią aż 15%.
Gdzie w tej chwili są domy drewniane?
Nie ma ich dużo, jednak największy udział domów z bali aktualnie jest w Małopolsce. Tam co 7 dom powstaje z drewna, co daje im około 14% udziałów w województwie. Nie jest to jednak zaskoczeniem – stawiane były one tam od wieków. Budynki z bali znaleźć można również w województwach pomorskim oraz zachodniopomorskim. Ich udział wynosi tam około 12%. Są chętnie stawiane w miejscowościach typowo turystycznych. Najmniej tych pięknych i ekologicznych domów znajduje się natomiast w województwie opolskim i mazowieckim. Tam jest to zaledwie 2% wszystkich stawianych budynków.
Prefabrykacja przyspieszy budowę
Firma Polskie Domy Drewniane planuje zrewolucjonizować proces powstawania nowych budynków. Wszystkie domy mają być bowiem budowane z prefabrykowanych konstrukcji. Ma to być tańsza, ekologiczna i pozwalająca oszczędzić na czasie, alternatywa. Stawianie budowli z drewnianych, gotowych elementów będzie możliwe również zimą i jesienią. Budynki będą zatem powstawać w ekspresowym tempie, dzięki czemu wizja dewelopera o znacznym zwiększeniu udziału domów drewnianych w polskim budownictwie do 2040 roku, stanie się bardzo realna.
Domy drewniane to nie tylko urokliwe budynki stawiane w celach rekreacyjno-wypoczynkowych. Okazuje się, że mogą one służyć do stałego zamieszkania, również w mieście. Ich największą zaletą jest to, że są zbudowane z ekologicznych i bezpiecznych materiałów. Jednak nie wolno zapomnieć o tym, jak bardzo klimatyczne są takie wnętrza.