Wentylacja bez straty ciepła? To możliwe dzięki rekuperacji
Rekuperacja jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiwaniem ciepła. Poprawia jakość powietrza w pomieszczeniach oraz pozwala na swobodną wymianę z powietrzem z zewnątrz. Rekuperacja jest podwójnie korzystna, gdyż poprzez przeprowadzaną wymianę odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego z pomieszczeń, przez co przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania mieszkania, a także ogrzewa i oczyszcza chłodne powietrze pobierane z zewnątrz.
Rekuperator to urządzenie wentylacyjne, służące do wymiany brudnego, ciepłego powietrza z mieszkania lub instalacji przemysłowej, na czyste, lecz chłodne powietrze z zewnątrz budynku. Jednocześnie urządzenie to odzyskuje ciepło podczas procesu wywiewania ciepłego powietrza z wewnątrz pomieszczenia. Rekuperator nagrzewa chłodne powietrze pobrane z zewnątrz, w tym samym czasie oczyszczając je i eliminując z niego między innymi alergeny. Jest więc świetną alternatywą dla klasycznego otwierania okien, zwłaszcza gdy wietrzony budynek zlokalizowany jest w miejscu, gdzie jakość powietrza nie jest zbyt dobrej jakości – np. w okolicach fabryk, centrum miasta lub na wsi, gdzie zadymienie pochodzące z kominów potrafi być duże.
Rodzaje rekuperatorów
Zastanawiając się nad zakupem rekuperatora do mieszkania, domu lub lokalu, warto wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, z którego będzie odprowadzane powietrze oraz jego natężenie. Istnieją różne rodzaje rekuperatorów, które różnią się od siebie głównie rodzajem wymiennika.
Rekuperatory z wymiennikami krzyżowymi najczęściej stosowane w niedużych mieszkaniach. Odzyskują od 50 do 70 proc. ciepła. W przypadku rozbudowania go o dodatkowy wymiennik i podłączenie ich szeregowo, odzyskiwanie ciepła może wzrosnąć nawet do 90 proc.
Rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi od krzyżowych różnią się budową kanałów, które tu zamiast się przecinać, ustawione są równolegle do siebie. Strumień powietrza ciepłego płynie przeciwnie do zimnego. Poprzez taki mechanizm – wydłużenie drogi jaką pokonuje powietrze – rekuperatory z wymiennikami przeciwprądowymi cieszą się bardzo wysoką sprawnością – odzyskiwanie ciepła może dochodzić do 95 proc.
Z kolei rekuperatory z wymiennikami obrotowymi są najczęściej stosowane w dużych pomieszczeniach. Posiadają wbudowany wirnik, w którym część strumieni powietrza się ze sobą miesza.
Zalety stosowania rekuperatorów
Dzięki mechanizmom oczyszczającym powietrze, strumienie pobierane z zewnątrz budynku przed wpuszczeniem ich do wewnątrz są oczyszczane. Dzięki temu niezależnie od stanu powietrza (nawet smogu, spalin etc.) to, co dostaje się do wewnątrz mieszkania lub lokalu, jest niemalże zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia. Istnieją również korzyści związane z oszczędnością pieniędzy. Rekuperator zasysając ciepłe powietrze z wewnątrz budynku, odzyskuje z niego bardzo wysoki procent ciepła. To bezpośrednio przekłada się na obniżenie rachunków za ogrzewanie mieszkania czy lokalu.