Wady i zalety domu prefabrykowanego
Jeśli chcesz szybko zamieszkać w nowym domu, masz dwa wyjścia: kupić nowy lub zbudować go w kilka miesięcy od podstaw. Jak możliwa jest ta druga opcja? Dzięki coraz popularniejszym prefabrykatom. Eksperci zauważają jednak, iż dom prefabrykowany nie jest dobrą opcją dla wszystkich i wymaga starannego przemyślenia. Poniżej przedstawiamy wady i zalety tego rodzaju rozwiązania.
Domy z prefabrykatów, czyli półproduktów, stają się w naszym kraju coraz popularniejsze. Przemawia za tym przede wszystkim czas budowy takich budynków, trwający zwykle minimum 3-4 miesiące. Najszybciej buduje się domy prefabrykowane w technologiach suchych, zwykle w konstrukcji drewnianej. Niestety nie idzie to w parze z przyzwoitą ceną, gdyż dom prefabrykowany jest najczęściej droższy od domu wzniesionego w tradycyjny sposób i posiadającego identyczną architekturę.
Proces budowy domu z prefabrykatów przypomina układanie klocków. Elementy domu, takie jak panele dachowe, ściany czy stropy, najpierw przygotowuje się w fabryce, a następnie gotowe już prefabrykaty przewozi się na plac budowy, gdzie ekipa montażowa składa je w całość.
Jakie zalety domów prefabrykowanych przemawiają za ich budową?
Taki dom jest ekologiczny, energooszczędny, świetny jakościowo i zdrowszy. Stanowi on również doskonałą izolację przed zimnem, a ponadto, dzięki znacznie cieńszym ścianom, można się cieszyć większą powierzchnią użytkową. Całość prac wiążąca się z pozyskaniem materiałów oraz budową domu leży po stronie wykonawcy, dzięki czemu klient zyskuje spokój i czas. Dodatkowo technologia prefabrykacji to także dużo większa precyzja i dokładność, a przy tym doskonała trwałość i wytrzymałość budynku. Na dom prefabrykowany dostaje się nawet 25-letnią gwarancję, a materiałów nie trzeba składować na posesji (budowa nie powoduje dewastacji działki).
Szybkość powstawania budynku z prefabrykatów jest 3-4-krotnie większa od powstawania budownictwa tradycyjnego, związanego m.in. z dojrzewaniem betonu. Dodatkowo wykorzystanie programów komputerowych umożliwia projektantom szybkie dokonanie zmian w projekcie oraz dopasowanie ich do potrzeb klienta. Oferta jest zatem w zasadzie nieograniczona i zależy wyłącznie od odporności kieszeni klienta.
Wady domu z półproduktów
Jednakże z projektem pracuje się dłużej, dlatego też są to technologie przeznaczone tylko dla osób potrafiących szybko podjąć decyzję dotyczącą np. rozkładu pomieszczeń czy rodzaju przejść instalacyjnych odpowiednio wcześniej. Dodatkowo należy mieć zapewnione płynne finansowanie, albowiem przy prefabrykowanych technologiach płatności najczęściej następują jedna po drugiej. Za szybkość i niemal spektakularność budowy domy prefabrykowanego płaci się słoną cenę – i to dosłownie. Taki dom jest zwykle droższy od domu wzniesionego tradycyjnie o identycznej architekturze oraz podobnych rozwiązaniach. Różnica w cenie potrafi wynieść od kilku czy kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.