Ubezpieczenie domu drewnianego
Ubezpieczenie nie jest tanie, ale w przypadku drewnianych chatek jest po prostu konieczne. Wysokie ceny ubezpieczenia dla domów z drewna zniechęcają marzycieli. Jeżeli jednak jesteś zdecydowany na to, by zbudować swoją chatkę z bali, dowiedz się, na czym stoisz. Zorientuj się, od czego musisz, a od czego powinieneś ją ubezpieczyć, jakie istnieją zagrożenia oraz dlaczego składki ubezpieczeniowe są tak wysokie.
Ubezpieczenie – co ma na nie wpływ?
Towarzystwa ubezpieczeniowe zabezpieczają swoje interesy. Uważa się natomiast, że domy z drewna są bardziej narażone m.in. na pożary. Postawienie nieruchomości z palnego materiału konstrukcyjnego to już jest powód, dla którego niektórzy ubezpieczyciele nawet nie posiadają w ofercie takiego produktu, jak ubezpieczenie domu drewnianego. Inni natomiast podnoszą składkę na sam dźwięk słowa „drewno”. Cena ubezpieczenia (oraz to, czy w ogóle je dostaniesz) zależy również od stopnia zabezpieczenia budynku, a zatem od tego czy:
- jest on pokryty specjalnym impregnatem ograniczającym ryzyko wybuchu pożaru (i ułatwiającym ugaszenie go),
- instalacje elektryczne są w pełni sprawne,
- drewno zostało odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i grzybem.
Mimo wszystko, według wielu towarzystw ubezpieczeniowych ryzyko zdarzenia, które będzie wymagało wypłaty odszkodowania, jest dość duże. Za to, że ubezpieczyciel zdecyduje się na takie ryzyko, często niestety musisz zapłacić więcej, nawet o 100%. Dobra wiadomość jest taka, że można znaleźć na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe, które nie wprowadziły jeszcze zwyżek dla domów z drewna. Można u nich zakupić ubezpieczenie w takiej samej kwocie jak za dom murowany.
Od czego warto ubezpieczyć dom drewniany?
Pożar to nie jedyne, co może się przytrafić chatce z bali. Dotyczą jej bowiem te same zagrożenia co domu, który zbudowany jest z innego materiału. Warto zatem pamiętać o ubezpieczeniu od:
- klęsk żywiołowych (powodzie, wichury),
- włamań i dewastacji,
- kradzieży,
- zalania.
Dom drewniany a murowany
Niektórzy uważają, że domy murowane są o wiele bardziej bezpieczne. Argumentują to oczywiście tym samym, co ubezpieczyciele – ryzykiem nieopanowanego pożaru. Jednak okazuje się, że ono wcale nie jest duże jak się wydaje. Można by wręcz rzec, że jest podobne w obu przypadkach, o ile spełnione zostaną pewne warunki. Przykładowo, jeżeli chata zbudowana została z drewna, które jest czterostronne ciosane, a jego krawędzie są ścięte, ogień się po nich ślizga. To znacznie spowalnia jego rozprzestrzenianie się. A schody? Drewniane potrafią wytrzymać o wiele dłużej, niż przykładowo metalowe (które bardzo szybko zaczną się wyginać pod wpływem temperatury).
Domy drewniane kojarzone są z ogromnym ryzykiem i wysokimi kwotami za ubezpieczenie. Na szczęście są to mity, które można obalić. Budowle z drewna są zagrożone w podobnym stopniu, co domu murowane, o ile są odpowiednio zabezpieczone. Warto pamiętać o tych argumentach podczas negocjacji z różnymi ubezpieczycielami.