Taras z drewna – jaki?

Dariusz Jarzabek/bigstockphoto.com

Taras jest rozwiązaniem spotykanym nie tylko w domach jednorodzinnych, ale coraz częściej również w mieszkaniach położonych na parterze. Odpowiednio zaaranżowany może stanowić ozdobę budynku, ale również przedłużenie salonu.

Ostateczny wygląd salonu zależeć będzie od tego, ile miejsca za domem lub mieszkaniem mamy do dyspozycji. Jego dokładną lokalizację planuje się już na etapie projektowym nieruchomości. Trzeba pamiętać przy tym, jakie będzie jego położenie względem stron świata, jaki będzie z niego widok oraz jego sąsiedztwo. To może mieć kluczowe znaczenie przy późniejszym użytkowaniu tarasu, a konkretnie, czy będzie dobrym miejscem do wypoczynku. Najczęściej taras jest umiejscowiony, o ile to oczywiście możliwe, na części działki najbardziej oddalonej od ulicy i sąsiadów. Jeśli nie da się spełnić tych przesłanek, ewentualnie oddziela się go ogrodzeniem lub drzewkami.

Popularnym i jednocześnie praktycznym rozwiązaniem jest budowa tarasu częściowo zadaszonego, co pozwala spędzać na nim czas również w deszczowe dni, a w razie upałów osłania przed ostrym słońcem. Taras najczęściej wykonany jest z drewna, a na rynku dostępnych jest wiele jego rodzajów, różniących się wyglądem, kolorem czy właściwościami. Drewno jest materiałem, który obecnie jest bardzo popularny w budownictwie i wykańczaniu wnętrz, z uwagi na swoje walory estetyczne oraz naturalne pochodzenie. W dobie ekologicznego budownictwa jest to materiał, bez którego nie może się obyć nowoczesny budynek. Dodatkowo taras wykonany z drewna jest doskonałym uzupełnieniem domu i idealnie wkomponowuje się w ogród.

Drewno wybrane do budowy tarasu, poza pięknym wyglądem, powinno się również charakteryzować wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, które w polskim klimacie są szczególnie niesprzyjające. Doskonale sprawdzą się tu więc gatunki egzotyczne, w tym szczególnie świerk skandynawski, czy cedr kanadyjski. Wyjściem alternatywnym jest wybór desek kompozytowych. Te, w przeciwieństwie do drewna naturalnego, nie wymagają regularnej konserwacji i impregnowania.

Urządzając taras i wybierając materiały wykończeniowe, należy pamiętać, że stylistycznie powinien on współgrać z łączącym się z nim salonem, a także pasować do konstrukcji budynku. Wybór podłogi tarasowej w tym samym kolorze co podłoga w salonie spowoduje optyczne wrażenie przedłużenia pokoju. Jeśli natomiast taras będzie odpowiednio utwardzony, osłonięty od rażącego słońca i położony dość blisko kuchni, wiosną i latem może służyć jako zewnętrzna jadalnia.

Drewno, poza tarasową podłogą, sprawdza się świetnie również jako materiał konstrukcyjny, np. przy budowie zadaszenia i filarów dla niego. Z czasem konstrukcja taka może być także podporą dla roślin pnących, tworząc naturalną, zieloną ścianę, będącą naturalnym parasolem, ale również piękną ozdobą ogrodu.

Komentarze
  1. Mikołaj Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.