Świadectwa charakterystyki energetycznej – będą zmiany

Szykują się zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zasad wystawiania świadectw energetycznych. Ich główny cel to dokładniejsze określanie jakości energetycznej zabudowy i szacowanie wydatków związanych z energią i ogrzewaniem. Obecnie dokumenty takie bywają wystawiane online, bez obejrzenia budynku. Według informacji, do których dotarli dziennikarze Gazety Prawnej, w zeszłym roku jedna osoba wystawiła aż 20 tysięcy świadectw. Hurtowo spisywane dokumenty nie mogą być rzetelne. Są już pomysły jak rozwiązać ten problem.

Koniec z byle jakimi świadectwami

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zapowiada wprowadzenie zmian w metodologii kontroli charakterystyki energetycznej budynków. Pojawią się też nowe wzory świadectw. Jednak, co najważniejsze, w niedalekiej przyszłości dokument ten będzie można wystawić dopiero po poznaniu stanu technicznego budynku. Oczywiście nie może tego dokonać każdy. Już teraz, aby wystawiać świadectwa energetyczne, trzeba mieć odpowiednie uprawnienia.

Przy tworzeniu tego ważnego zaświadczenia trzeba będzie korzystać z dokumentacji technicznej i, jak wspominaliśmy, dokonać inspekcji terenowej. Oznacza to, że po nowelizacji przepisów zdalne oględziny budynku będą możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Bardziej rygorystyczne przepisy to reakcja na nadużycia, jakie zaobserwowano w zeszłym roku. Polegają one głównie na taśmowym wystawianiu świadectw, najczęściej za pośrednictwem stron internetowych. Dokument taki powstaje bez wywiadu z właścicielem i oględzin budynku, więc istnieje duża szansa, że jest nierzetelny.

Nowy projekt ustawy zakłada też wprowadzenie nowych wzorów tych ważnych pism. Inny dokument będzie poświadczał jakość energetyczną części, a inny całości budynku. Do oceny będą służyć dwie klasy energetyczne. Pierwsza będzie dotyczyć zapotrzebowania zabudowy na energię nieodnawialną, a druga rocznego zużycia ciepła i prądu w ciągu roku. Dzięki tym pomysłom dokumenty będą bardziej przejrzyste i zrozumiałe. Jest to też ważny krok do ujednolicenia wzorów tego typu pism na terenie państw członkowskich UE.

Wdrażamy dyrektywę budynkową

Nowelizacja ułatwi wprowadzenie w życie w Polsce unijnej dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Jej projekt zakłada wprowadzenie klas jakości energetycznej od A+ do G. Dzięki temu łatwiej będzie w przyszłości określić, które nieruchomości potrzebują pilnej termomodernizacji. Prócz tego pomoże to sporządzić mapę Polski, na której znajdzie się też starsza zabudowa czy nieruchomości na terenach wiejskich.

Jak łatwo się domyślić, budynki klasy A to nowoczesna i ekologiczna zabudowa, a nieruchomości oznaczone jako D, E, F i G są obecnie najmniej energooszczędne. W przyszłości zostaną one zburzone lub wyremontowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.