Styl vintage w wystroju wnętrz
Zanim vintage stało się stylem w aranżacji wnętrz, zaistniało w modzie. Moda ta charakteryzuje się łączeniem stylizacji z różnych epok i nazywa się tak wszystko, co jest starsze niż 25 lat. Samo słowo „vintage” ma angielski rodowód i oznacza dobry rocznik wina, szlachetne wino z owoców zebranych w jednym sezonie.
Co oznacza vintage we wnętrzach? Przede wszystkim jest to styl dla indywidualistów, ponieważ wymaga pewnej odwagi do łączenia i mieszania różnych stylów i konwencji. Zainteresowane są nim osoby szukające swoich korzeni, pragnących znaleźć połączenie z historią przy jednoczesnym umiłowaniem tego, co współczesne. Charakteryzuje go łączenie starego z nowym np. stylowe, stare meble w nowoczesnym wnętrzu.
Jest to styl młodego pokolenia, buntującego się przeciwko trendom i perfekcji i przekonanego, że dobre rzeczy są ponad modami i z czasem wiele zyskują, właśnie tak jak dobre wino. Czasem takie połączenia mogą się wydawać awangardowe lub nawet szokujące, ale umiejętność łączenia epok i wychodzenia poza schematy, może zaowocować odważnym, ale ciekawym efektem. Chodzi o to, by zestawiać ze sobą przeciwieństwa, komponować to, co do siebie pozornie nie pasuje.
Duch vintage można osiągnąć na kilka sposobów. Można np. wprowadzić stare meble lub stylizowane na zabytkowe meble od nowoczesnego wnętrza lub odwrotnie – do starego wnętrza wprowadzić nowoczesne dodatki. Świetnie sprawdzą się przedmioty znalezione na pchlim targu lub piwnicy domu, takie jak: stare porcelany, kryształy itd. i to one w dużej mierze nadają wnętrzom odpowiedni klimat.
Jeśli chodzi o meble to warto sięgnąć po design lat 50. i 60., a stare krzesła i fotele poddać renowacji, zmieniając tam np. tapicerkę na kolorową i wzorzystą (najlepiej w geometryczne wzory – kółka, kwadraty, trójkąty), bo właśnie wiele w tym stylu zależy od tkanin. Meble powinny być proste, drewniane, najlepiej na nóżkach. Świetnie się tu też sprawdzi prosta kanapa w stonowanych kolorach.
Najczęściej używanymi materiałami są: matowy len i flausz, ale też aksamity i bawełna oraz poliester. Robi się z nich zasłony, poszewki na poduszki, obrusy, a także wykorzystuje właśnie do tapicerki mebli. Ważne jest, by nie przedobrzyć z barwami i fakturami i stosować jedną kolorystykę (najchętniej wykorzystywane kolory to zieleń, błękit, czerwień, pomarańcz i róż). Największą popularnością cieszą się wspomniane wzory geometryczne, ale należy też wspomnieć o grafikach, printach i prostych motywach roślinnych i zwierzęcych. Materiały można również mieszać i zszywać.
Na ściany można położyć tapety (najlepiej w paski lub grochy, tak popularne w latach 60.). Jeśli chodzi o kuchnię, to najlepiej, żeby była biała, a wszelkie kolory były tylko dodatkami. Można natomiast bawić się wzorami – np. na podłodze sprawdzi się szachownica.
Vintage jest odmianą stylu nowoczesnego, wnętrza nie mają charakteru poprzedniej epoki, tylko ją cytują i do niej nawiązują. Przedmioty i dodatki czasem zachowują swoje oryginalne przeznaczenie, innym razem zyskują swoje nowe życie i zastosowanie.