Reforma planowania przestrzennego – rząd planuje zmianę terminu

Od początku przyszłego roku miały obowiązywać znowelizowane przepisy dotyczące planowania przestrzennego. Ponieważ reforma budzi wątpliwości i część samorządów może nie zdążyć z przygotowaniem dokumentacji wymaganej przez nowe przepisy, rząd planuje przesunąć termin wejścia ich w życie. Planowane są również inne zmiany w regulacjach, które mają na celu ułatwić inwestorom niektóre działania. Właściciele działek budowalnych, którzy planują w najbliższym czasie rozpocząć budowę własnego domu oraz inwestorzy, którzy dopiero planują zakup gruntu pod zabudowę, obawiają się problemów z uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy.

Inwestorzy ruszyli do urzędów

Ponieważ od 1 stycznia przyszłego roku mają zacząć obowiązywać przepisy, które skutecznie mogą utrudnić budowę domu nawet na działkach, które teoretycznie są przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową, wiele osób już teraz decyduje się wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy. Dokument ten jest niezbędny, aby uzyskać później pozwolenie na budowę lub zgłosić rozpoczęcie budowy w przypadku projektów, które nie potrzebują pozwolenia.

Zgodnie z nowymi przepisami, które mają zacząć obowiązywać od początku 2026 roku, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy w niektórych przypadkach będzie niemożliwe. Oznacza to, że nie będzie można legalnie postawić domu na gruncie, na którym wcześniej była możliwa taka inwestycja.

Wiele problemów mogą napotkać również inwestorzy, którzy chcieliby przeprowadzić proces odrolnienia gruntów położonych poza granicami miast. Zgodnie z nowymi przepisami nie będą mogli skorzystać z uproszczonej procedury.

Gminy muszą przygotować plany ogólne

Aby gmina mogła wydać decyzję o warunkach zabudowy zgodnie z nowymi regulacjami, wcześniej musi zostać opracowany plan ogólny. W nim grunty rolne przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową muszą zostać określone jako obszar uzupełnienia zabudowy.

W czasie uzgodnień szczegółów z organami i instytucjami oraz w trakcie konsultacji społecznych wiele gmin napotkało komplikacje, które skutecznie opóźniły prace nad przygotowaniem planu ogólnego. Rzetelna analiza dużej liczby przesłanych uwag wymaga dodatkowego czasu.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje przesunąć termin wejścia w życie nowych przepisów na 30 czerwca 2026 roku. Oznacza to, że do tego terminu będą obowiązywać dotychczasowe studia uwarunkowań przestrzennych i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Wraz ze zmianą terminu planowane jest wprowadzenie również innych poprawek, które mają na celu uproszczenie procedur i złagodzenie niektórych zasada wprowadzonych ostatnią aktualizacją. Mają zostać naprawione błędy nowelizacji oraz doprecyzowane zapisy, które budziły wątpliwości i umożliwiały niejednoznaczną ich interpretację.

Nowe zapisy mają być mniej uciążliwe dla właścicieli gruntów planujących budowę domu, ale na razie nie jest znana ich ostateczne forma. Nowe przepisy przejściowe mają umożliwić realizację rozpoczętych już inwestycji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.