Przygotuj dom z drewna do zimy
Całoroczne domy z drewna, tak charakterystyczne między innymi dla budownictwa skandynawskiego, również w Polsce zyskują coraz większą popularność. Oprócz oczywistej dbałości o środowisko naturalne, mają one wiele innych zalet, ale należy o nie w sposób szczególny dbać. To fakt, że są o wiele tańsze w budowie, niż tradycyjne domy murowane, w zależności od konstrukcji i złożoności poszczególnych elementów ich budowa trwa średnio od jednego do czterech miesięcy, są lekkie, a przez to możliwe do osadzenia na zróżnicowanym geologicznie gruncie, ich konstrukcja umożliwia dość swobodną przebudowę lub rozbudowę budynku w przyszłości, a drewniane ściany zapewniają wysoką izolację termiczną.
Na co narażone jest niekonserwowane drewno?
Drewno, jako materiał budowlany jest niezwykle trwałe – świadczą o tym chociażby doskonale zachowane stare drewniane chaty, spotykane na wsiach lub w skansenach; ze względu jednak na zagrożenie ze strony robactwa (korniki) oraz dość dużą podatność na odkształcanie pod wpływem wilgoci, wymaga odpowiedniego zabezpieczenia i regularnej konserwacji.
Zmienne warunki atmosferyczne, występujące w naszej strefie klimatycznej, szczególnie narażają drewno na utratę posiadanych przez nie właściwości. Drewniane elementy wykorzystywane do budowy domów powinny być uprzednio zaimpregnowane oraz systematycznie pielęgnowane. Ogromne znaczenie ma to zwłaszcza w sezonie zimowym, podczas którego są one narażone na bardzo niskie temperatury, ostre słońce, topniejący śnieg i zamarzający w szczelinach lód, mogący uszkodzić strukturę drewna, co z kolei może w przyszłości sprzyjać między innymi rozwojowi pleśni.
Jak chronić drewno przed zimą?
W celu zapobieżenia powstania ewentualnych szkód, warto zabezpieczyć drewnianą elewację przed nadchodzącą zimą. Od czego zacząć? Przede wszystkim, niezależnie od tego czy budynek cały wykonany jest z drewnianych bali, posiada drewnianą elewację, albo jedynie pojedyncze drewniane płyty wykończeniowe, poszczególne elementy należy oczyścić, najlepiej poprzez umycie ich za pomocą wody z szarym mydłem i szczotki ryżowej (jest to sposób od dawna stosowany między innymi na Podhalu, gdzie można spotkać wiele drewnianych budynków mieszkalnych), a większe zabrudzenia, takie jak warstwy odchodzącego lakieru (farby), ślady żywicy lub mech należy usunąć szpachelką. Oczyszczone powierzchnie należy osuszyć, zetrzeć papierem ściernym bądź szlifierką i dwa, albo trzy razy pokryć środkiem impregnującym (bejcą), który jednocześnie wnika w głąb drewna i chroni jego zewnętrzną strukturę. Tak zabezpieczone elementy można dodatkowo pokryć specjalną farbą lub lakierem do drewna, pozwalającym na zachowanie jego elastyczności.
Ponadto, przygotowując dom przed zimą, warto zadbać o odpowiednie osłonięcie fundamentów budynku, uszczelnić okien i drzwi, sprawdzić pokrycie dachowe (wszelkie miejsca, w których mogą wystąpić zacieki), a także oczyścić rynny z liści i innych zalegających w nich śmieci – wszystko po to, aby nie dopuścić do występowania nadmiernej wilgoci w środku budynku.