Pielęgnacja mebli drewnianych
Meble z drewna mają szansę przetrwać wiele lat w dobrej kondycji – pod warunkiem, że będziemy je czyścili i pielęgnowali w odpowiedni sposób. Poniżej przedstawiamy parę wskazówek, jak dbać o drewniane meble, by długo nam służyły i dobrze wyglądały.
Już na etapie kupna warto się zastanowić nad wyborem mebli z twardego drewna odpornego na uszkodzenia. Jeśli chodzi o rodzime gatunki drewna, do twardych należą dąb, buk i brzoza. Można też kupić meble z drewna egzotycznego. Większa twardość oznacza trudniejszą obróbkę, co z kolei przekłada się na wyższe ceny mebli. Pamiętajmy jednak, że takie meble są inwestycją na lata.
Sposób pielęgnacji zależy od rodzaju drewna i tego, czym jest pokryte. Specjaliści odradzają stosowanie produktów uniwersalnych typu dwa w jednym, przeznaczonych do czyszczenia i konserwacji jednocześnie, gdyż mieszają się one z brudem i wnikają w drewno. Lepiej najpierw oczyścić mebel z kurzu i brudu, a następnie zastosować produkty pielęgnacyjne. Nie zaleca się moczenia mebli dużą ilością wody – lepiej użyć miękkiej ściereczki lekko zwilżonej wodą, ewentualnie z dodatkiem niewielkiej ilości delikatnego środka myjącego. Uwaga: meble bejcowane nie nadają się do mycia wodą, więc należy zakupić specjalne środki przeznaczone do takich mebli (zwykle zawierające alkohol).
Później możemy przejść do konserwacji mebli. Dobór środka konserwującego zależy od wykończenia powierzchni. W handlu dostępne są np. preparaty do pielęgnacji drewna o wykończeniu matowym, które pogłębiają kolor, a nawet likwidują drobne zadrapania. Inne preparaty stosuje się do drewna lakierowanego na połysk – ich zadaniem jest odświeżenie powłoki lakieru. Meble woskowane dobrze jest pielęgnować również woskiem; wosk pszczeli warto też od czasu do czasu zastosować także na meblach lakierowanych. Natomiast do mebli olejowanych najlepiej używać również oleju (tego samego, którym były pokryte). Gdy meble bejcowane odbarwią się lub zbledną, w razie potrzeby odświeżamy warstwę bejcy.