Piaskowanie drewna
Piaskowanie drewna to technologia, dzięki której można oczyścić i nadać odpowiedni kształt i wygląd drewnu. Piaskowanie rzeźbi strukturę drewna zgodnie z jego słojami. Efekt tego procesu jest znakomity i oryginalny.
Historia tej metody zaczęła się w 1870 roku, kiedy Benjamin Tilghman, amerykański żołnierz i wynalazca, opracował piaskowanie drewna. Według legendy pomysł zrodził się w głowie Tilghmana, gdy ten, będąc generałem, zauważył na pustyni, jak pod wpływem siły wiatru piach zostawia ślady na szkle.
Do piaskowania używa się strumienia sprężonego powietrza, które zawiera piasek lub twarde cząsteczki innych materiałów, tj. rozdrobnione szkło, metal, kawałki suchego lodu, żużel koksowniczy i minerał granatu. Aby otrzymać zdumiewający efekt, wykorzystuje się również twarde skorupy orzecha.
Proces piaskowania nie jest skomplikowany, ale jego przeprowadzenie wymaga umiejętności i zachowania szczególnej ostrożności. Cząsteczki piasku z bardzo dużą siłą i prędkością uderzają o rzeźbioną powierzchnię, co przyczynia się do powstania groźnego pyłu.
Technologia piaskowania drewna pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc, zwłaszcza zakrzywień i rogów, których nie da się oszlifować tradycyjnymi metodami. Po piaskowaniu drewno jest gładkie i doskonale oczyszczone. Procesowi piaskowania poddaje się zarówno stare meble, które chcemy oczyścić z farb, lakierów i innych nalotów, ale również nowe meble, którym zamierzamy nadać urok eleganckiej starości. Stare meble poddane piaskowaniu wyglądają rewelacyjnie, gdyż pojawiają się na nich dodatkowe wgłębienia i bruzdy, co dodaje im nieco staroświeckości.
Piaskowanie drewna jest coraz bardziej popularne, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Piaskowanie ceglanych i kamiennych elewacji w zabytkowych budynkach pozwala przywrócić je do życia. Wewnątrz pomieszczenia pozwala na stworzenie oryginalnej aranżacji przestrzeni. W dobie mebli systemowych, produkowanych według podobnych wzorów, minimalistycznych, dość surowych, istnieje sposób, który pozwoli nadać meblom nietypowy i bardzo oryginalny wygląd oraz stworzyć przytulną atmosferę w domu. Piaskowane meble idealnie komponują się ze stylem retro, przywracającym blask starym meblom z duszą, które niekiedy zalegają w domowych piwnicach, spisane na straty. Meble poddane piaskowaniu pasują również do stylu rustykalnego, czyli ciepłego, swojskiego wnętrza, którego najważniejszym elementem jest drewno.
Połączenie odnowionych drewnianych mebli z surową płytką, cegłą lub kamieniem przynosi spektakularny efekt. Urok tak wyposażonych wnętrz jest nie do opisania. Odnowione poprzez piaskowanie meble są doskonałą alternatywą dla nowoczesnych mebli, już nieco nudnych, bo produkowanych masowo i “na jedno kopyto”. Warto poświęcić trochę czasu, by stworzyć coś niepowtarzalnego. Wnętrza urządzone drewnianymi meblami mają sobie coś magicznego. O wiele bardziej niż surowe, nowoczesne projekty, których centralnym punktem jest kącik z obowiązkowym zestawem kina domowego.