Olej lniany – skuteczny impregnat do drewna
Olej lniany to jeden z klasycznych impregnatów do drewna. Od wieków stanowił on skuteczny środek tworzący powłokę ochronną na drewnianych powierzchniach. Współcześnie produkowane preparaty na bazie pokostu lnianego, czyli produktu otrzymywanego przez zagęszczenie oleju lnianego i wymieszanie go z substancjami przyspieszającymi wysychanie – solami ołowiu, manganu czy kobaltu, to głównie środki gruntujące pod farby ftalowe oraz olejne.
Olej lniany dawniej
Olej, pokost lniany jest środkiem ekologicznym, którego dawniej używano w stolarstwie, ciesielstwie i szkutnictwie. Stanowił on uniwersalny impregnat do drewna oraz podkład pod farby olejne. Ponadto gruntowano nim tynki przed malowaniem. Nanoszenie oleju lnianego na drewno zwykle odbywało się na gorąco, ponieważ wyższa temperatura zwiększała głębokość wnikania pokostu w podłoże. Najskuteczniejszą metodą była metoda zanurzeniowa, która polegała na tym, że drewniane elementy „zatapiano” na kilka minut w kadzi wypełnionej rozgrzanym, gęstym pokostem lnianym. Wnikał on w drewno oraz tworzył na nim ochronną powłokę. Dzięki pokostowaniu wzrastała odporność drewna na działanie czynników niszczących, w tym także atmosferycznych. Dodatkowo wyraźnie wzmacniało ono barwę i rysunek drewna.
Olej lniany dziś
Pokost lniany dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu wciąż jest szeroko stosowany do impregnacji drewna. Zabezpiecza się nim dziś woliery dla papug czy gryzoni, meble ogrodowe, płoty, altany, podłogi, powierzchnie rustykalnych mebli, a także używa do stolarki otworowej oraz parapetów.
Współczesne pokosty są rozcieńczane, dzięki czemu mają lepiej wnikać w podłoże. Nie tworzą one jednak zwartej powłoki na powierzchni drewna, przez co są one tylko środkami podkładowymi o właściwościach impregnujących, które nanosi się zwykle na zimno przed pomalowaniem farbami olejnymi bądź ftalowymi.
Jak używać oleju lnianego?
Zanim będzie się impregnowało drewno olejem lnianym, należy usunąć wszelkie chropowatości z powierzchni (szlifowanie) i zanieczyszczenia (usunięcie nadmiaru żywicy z drewna sosnowego, a także luźnych grudek tynku, pyłu szlifierskiego) z drewnianej powierzchni i wysuszyć podłoże. Ponadto temperatura przy nanoszeniu nie może być niższa niż 15 stopni, a powietrze suche. Trzeba także wietrzyć miejsce, w którym maluje się pokostem i uważać, gdyż jest on substancją łatwopalną.
Pamiętajmy, że zagruntowanie pokostem zamyka drogę do wykończenia danych powierzchni farbami i lakierami innymi niż olejne oraz ftalowe (szczególnie olej lniany „nie współpracuje” z wyrobami epoksydowymi i poliuretanowymi).
Pokost lniany jest bardzo skuteczny w impregnacji surowego drewna oraz materiałów drewnopochodnych (do mebli, drzwi, okien, lamperii, mebli ogrodowych, altan, płotów, zewnętrznych boazerii).
Zapewnia trwałość, chroni przed działaniem czynników pogodowych oraz uszkodzeniami mechanicznymi, daje efekt dekoracyjny, nie zmienia koloru surowca, nie tworzy powłoki lakierowej, zapobiega wilgoci, a tym samym – rozwojowi pleśni i grzybów.
Same oleje nie dadzą błysku drewnianym powierzchniom. Lakierobejca wydaje mi się lepsza, dużo lepsza materialy.net.pl/do-czego-wykorzystamy-lakierobejce/ tutaj trochę informacji. Lakierobejca bardzo zabezpiecza drewno.
Mylisz się bo lakierobejce są jak margaryna towar dla biednych ale odpowiednio zareklamowana jest lepsza od masła.
Ja używałem oleju Vidaron. Jest ok, dobrze zabezpieczył drewno, podkreślił rysunek słojów. Nadał tez drewnu ładne jedwabiste, matowe wykończenie.
Są dostępne na rynku również ekologiczne oleje bez chemicznych dodatków – przyspieszenie ich schnięcia wynika z metody zastosowanej do usuwania protein z oleju. Przykładem jest szwedzki Allback. Tzw. “surowy” olej tej firmy potrafi wniknąć nawet do 2 cm wgłąb drewna!
Witam. Mam naturalne preparaty dla konserwacji drzewa na podstawie pszczolinego wosku, i lniany oleju. Ciekawi Was taki produkt?
tak
Proszę o ofertę.Mam do impregnacji domek z bala.Jesstem zainteresowany.
Proszę o info na priv.
ja też poproszę na maila; betawegrzyn@wp.pl
Witam
Prosze przedstawic mi swoja oferte preparatów do konserwacji drewna
Witam
Jestem zainteresowany olejem lnianym z woskiem
Prosze info na priv.
Pozdrawiam
wspomniany wyżej vidaron jest ok. Ja używałem lakierobejcy i oleju – to do malowania podłogi. Minęło już kilka sezonów a podłoga i meble trzymają się bardzo dobrze.
O jaki produkt chodzi
kupić olej lniany , drewnoWitam. Mam naturalne preparaty dla konserwacji drzewa na podstawie pszczolinego wosku, i lniany oleju. Ciekawi Was taki produkt?
bardzo
Dzień dobry,
przeczytałem powyższy artykuł i mam pytanie:
czy można nałożyć olej lniany na pomalowane farbą akrylową drewno, żeby zabezpieczyć je tak samo jak olejem np. Altax? Chcę pokryć tym ozdobne elementy w domu i szukam alternatywy ekologicznej dla choćby Altaxu, którego używałem w przeszłości.
Będę bardzo wdzięczny za poradę.
Witam Państwa!
Będę miał do pomalowania ok 200m2 elewacji drewnianej. Będzie to nowa surowa nie impregnowana deska. Czy olejowanie olejem lnianym będzie odpowiednie?
Ile warstw należałoby położyć?
Czy olej nanosi się w stanie nierozcieńczonym?
Czy wypadało by przed olejem zastosować jakąś inną impregnację?
Czy jest możliwe barwienie oleju?
Pozdrawiam Stanisław
a jakie to będzie drewno? gatunek
olej lniany jest bardzo dobry i niedrogi
w przypadku iglastych gatunków wystarczy raz, w przypadku iglastych należałoby zobaczyć jak drewno pije olej
nie rozcieńczać
impregnacja zależy od gatunku drewna
jest
Nakładanie oleju należy powtarzać. gdy nałożymy za dużo, może się “pocić” olejem. Wynika to z tego wierzchnia warstwa twardnieje odcinając dostęp powierza do oleju znajdującego się głębiej. Po nasyceniu olejem (i stwardnieniu jego) można woskować , opiera się to na teorii, że olej impregnuje ściany komórek a wosk wypełnia same komórki .
Osobiście używam olej lniany bez żadnych dodatków do zabezpieczania Intarsji. Wcierając olej i polerując można uzyskać niebywałe efekty.
Mam stary tran szkoda wyrzucić może można go użyć do zabezpieczenia desek które stanowią półki w piwnicy ziemiance aby zabezpieczyć je przed pieśnią naturalnie.