Ogrzewanie domu drewnianego: efektywne i ekologiczne rozwiązania
W polskim krajobrazie pojawia się coraz więcej drewnianej zabudowy. Nowoczesne technologie pozwalają dziś stworzyć drewniany dom o wysokiej jakości energetycznej. Aby uzyskać ten efekt potrzebne jest nie tylko efektywne źródło ciepła, ale i fachowa izolacja ścian. Drewno jako budulec sprawdza się nawet w trudnych warunkach pogodowych. Jest przy tym piękne i zabudowa tego rodzaju świetnie komponuje się z zielenią. Sprawdźmy, jak współcześnie można ekologicznie i oszczędnie ogrzewać dom drewniany. Okazuje się, że do wyboru mamy co najmniej kilka opcji.
Jak ogrzać zabudowę drewnianą?
Dom wcale nie musi być murowany, a drewno staje się w ostatnich latach coraz popularniejszym budulcem. Dzieje się tak, ponieważ ma wiele zalet. Konstrukcje drewniane są lekkie, powstają szybciej, a koszt ich budowy jest mniejszy. Budulec ma bezpośredni wpływ na charakterystykę energetyczną budynku. Zabudowa murowana nagrzewa się wolniej, ale też więcej czasu potrzeba, by oddała ciepło. Z drewnem jest odwrotnie, wpływ na temperaturę we wnętrzu domu z drewna ma nawet wejście i wyjście mieszkańców z budynku. W praktyce oznacza to, że w sezonie grzewczym wszelkie przerwy w dostawie ciepła będą skutkowały wyziębieniem. Właśnie dlatego tak ważna jest staranna izolacja domu drewnianego oraz zadbanie o niezawodny system grzewczy.
Jednym z popularnych źródeł ciepła w zabudowie drewnianej jest ogrzewanie podłogowe. Jest to świetny sposób na pozbycie się grzejników i zachowanie naturalnego oraz przytulnego charakteru domu w drewnie. Prócz tego betonowa wylewka, którą stosuje się przy instalacjach tego typu, świetnie magazynuje ciepło. Dzięki temu dom drewniany dużo dużo dłużej je utrzymuje.
Osoby, którym zależy, by ogrzać dom drewniany w sposób ekologiczny, z pewnością powinny zainteresować się pompami ciepła. Są one jednymi z bardziej efektywnych systemów grzewczych i świetnie nadają się do zabudowy drewnianej. Pompa wykorzystuje zjawisko absorpcji ciepła z powietrza, wody, czy gruntu i kieruje je do wnętrza domu. Rozwiązanie to ma minimalny wpływ na środowisko i zapewnia stosunkowo niskie rachunki. Dzięki temu inwestycja w pompę szybko się zwraca.
Nie tylko kominek
Kominek nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat. Domy z kominkiem w formie wyspy lub z wbudowanym w ścianę systemem grzewczym są bardziej popularnie i osiągają wyższe ceny. W przypadku zabudowy drewnianej ten typ ogrzewania musi być jednak wyjątkowo dobrze zabezpieczony. Wysokie normy bezpieczeństwa są kluczowe przy każdym domowym źródle ciepła, jednak otwarty ogień w drewnianym domu musi być zawsze zabezpieczony.
Ci, którzy wolą bardziej nowoczesne sposoby na ciepły dom, mogą zainteresować się systemami ogrzewania solarnego. Tego rodzaju instalacje są polecane do zabudowy drewnianej o powierzchni ponad 150 mkw. W systemie fotowoltaicznym energia słoneczna jest magazynowana i przekazywana do domowej instalacji cieplnej. W ten sposób można ogrzać poszczególne pokoje i zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody. Nowoczesne technologie sprawiają, że tego typu ogrzewanie jest coraz bardziej stabilnym, źródłem ciepła.