Ogrzewanie domów drewnianych

System ogrzewania to jeden z podstawowych systemów w każdym domu. Składa się on z połączonych ze sobą elementów, wytwarzających ciepło i przesyłających je do wszystkich części domu. Domy budowane z drewna mają naturalną zdolność do zatrzymywania ciepła w swoim wnętrzu, lecz wymagają starannego przemyślenia wyboru optymalnego systemu grzewczego. Dla tego typu budynków najlepszym rozwiązaniem jest system ogrzewania, którego montaż przebiega wraz z budową drewnianej konstrukcji domu. Projekty systemu grzewczego powinny uwzględniać wysokość pomieszczeń, a także optymalną lokalizację kotła i grzejników. Będzie się to później przekładać na późniejszą efektywność ogrzewania domu.

Pod względem wyboru rodzaju ogrzewania drewniane domy nie różnią się od budynków z innych materiałów.

Fireplace

Sposoby na ogrzewanie w domu z drewna:

1. Prąd

Najlepsze do tego będą nowoczesne grzejniki z wbudowanymi termostatami. Dzięki nim będzie możliwe samoczynne włączanie się oraz wyłączanie grzejnika w celu zachowania zapisanej wcześniej temperatury.

2. Olej opałowy

Instalacja opałowa jest droższa niż gazowa, również koszt jej eksploatacji jest dość drogi. Dlatego też nie cieszy się ona zbyt wielką popularnością.

3. Gaz ziemny

Dobrym i bardzo tanim rozwiązaniem będzie kocioł z otwartą komorą spalania lub kocioł z komorą zamkniętą. Najbardziej wydajne będą kotły kondensacyjne.

4. Ogrzewanie podłogowe bez wylewki betonowej (wodne, elektryczne)

Stanowi zdrowy, dosyć tani i energooszczędny sposób dystrybucji ciepła w drewnianym domu. Niestety słabo akumuluje ono ciepło, dlatego też wnętrza szybko schładzają się i nagrzewają. Pamiętajmy także, iż system wodny wymaga dużej wiedzy technicznej oraz zastosowania specjalistycznych urządzeń regulujących temperaturę. Elektryczne ogrzewanie podłogowe w postaci mat jest tańsze i łatwiejsze w montażu niż wodne.

5. Kominek – niezastąpione źródło ciepła oraz ciekawy element aranżacji

Ciepłe powietrze z kominka przechodzi kanałami z materiałów o podwyższonej odporności termicznej. Kominek może być zamontowany jako wyspa lub całkowicie wbudowany, pod warunkiem przestrzegania wymagań dotyczących wykonania instalacji pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.

6. Systemy solarne

Ich działanie opiera się na pobieraniu energii słonecznej służącej potem do podgrzewania wody użytkowej i ogrzewania pomieszczeń.

7. Pompy ciepła

Charakteryzuje się niskimi kosztami eksploatacji oraz wysokim zwrotem inwestycji.

Dwie ostatnie opcje uczynią drewniany dom jeszcze bardziej ekologicznym i energooszczędnym.

Ogólnie domy zbudowane z drewna szybko się nagrzewają i szybko się wychładzają. Istotnym faktem jest to, że z powodu dobrej izolacji termicznej drewna koszty ogrzewania tego rodzaju domów są niskie. Odpowiednie ocieplenie ścian oraz ich wyizolowanie termiczne pozwala na spore obniżenie kosztów ogrzewania. Wybór najlepszego typu ogrzewania do domu z drewna jest sprawą indywidualną i uzależnioną od m.in. stylu życia czy osobistych preferencji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.