Ogród zimą
Zima jest groźna zarówno dla roślin w ogrodzie, jak i rosnących na tarasach lub balkonach. Jeżeli jeszcze nie zabezpieczyłeś ogrodu przed mrozami i zimowym suchym wiatrem, to ostatni czas, aby to zrobić.
Najbardziej narażone na działania atmosferyczne są posadzone jesienią młode drzewka, zarówno ozdobne, jak i owocowe. Uwagę należy poświęcić także krzewom malin czy truskawek, a także innym warzywom zimującym lub rosnącym w gruncie.
Najlepszym materiałem osłaniającym rośliny, głównie drzewka ozdobne i owocowe, jest agrowłóknina. Materiał ten dostępny jest w każdym sklepie ogrodniczym. Jest tanim materiałem i jednocześnie najbardziej efektywnym i skutecznym sposobem ochrony roślin. Agrowłóknina ma za zadanie przede wszystkim chronić nasadzenia, ale także przepuszczać promienie słoneczne. Najlepsza jest ta w kolorze białym, gdyż gwarantuje właściwy przebieg zimowej wegetacji i uniemożliwia przedwczesny start roślin.
Zabezpieczenie drzew tym materiałem jest proste i nie wymaga dużych umiejętności. Należy przyciąć materiał do odpowiedniej szerokości, owinąć roślinę bądź drzewko i odpowiednio zawiązać.
Na rynku dostępne są także tzw. kaptury ochronne, które są przeznaczone dla osób, które mają tylko kilka roślin lub pojedyncze drzewka w ogrodzie lub donicach. Dostępne są w różnych rozmiarach. Są proste w użyciu, gdyż wystarczy nałożyć kaptur na roślinę i zasunąć go specjalnie przygotowanym sznurkiem.
Drzewka owocowe trzeba chronić zimą także przed dzikimi zwierzętami. Zające i sarny poszukujące pożywienia mogą bowiem wyrządzić szkody, szczególnie na działkach sąsiadujących z lasem. Najczęściej ogryzane są młode drzewa owocowe o cienkiej korze, głównie wiśnie i jabłonie. Drzewka można zabezpieczyć stosując osłony w postaci słomianych lub wiklinowych mat.
Inna grupą, którą także należy zabezpieczyć, są warzywa ozime. Mimo że są odporne na niskie temperatury i lubią surowe warunki atmosferyczne, to mroźne i bezśnieżne zimy mogą im zaszkodzić.
Do okrycia tego typu roślin można używać specjalną zimową, grubą włókninę. Przygotowanie otulin z włókniny nie jest trudne, ale dla różnych upraw powinno być nieco inne. W przypadku roślin takich jak pietruszka czy cebula, należy rozłożyć włókninę na zagonach i zabezpieczyć jej brzegi przed podmuchami wiatru, np. za pomocą kamieni. W przypadku roślin takich jak sałata zimowa czy zimująca cebula, które cały czas rozwijają część nadziemną, trzeba otoczyć zagony niewielką drewnianą konstrukcją lub użyć specjalnych tunelików, na których później trzeba rozciągnąć włókninę. Dzięki temu roślina może swobodnie się rozwijać, a jednocześnie jest chroniona przed śniegiem i wiatrem.
Dla roślin takich jak np. jarmuż, które charakteryzują się dużą odpornością na mrozy, a jednocześnie mają duże liście, trzeba zastosować inny rodzaj ochrony. Najlepiej zastosować osłonę indywidualną w postaci chochoła z włókniny lub podobny rodzaj konstrukcji, jak w przypadku pietruszki, tylko większy. Konstrukcja musi być jednak mocno przytwierdzona do gruntu, gdyż po przewróceniu się może zniszczyć uprawy.