Lamele drewniane we wnętrzach
Lamele drewniane są dziś coraz częściej spotykaną dekoracją we wnętrzach polskich mieszkań. Stosuje się je praktycznie na całym świecie. W ostatnich latach stały się bardzo popularne ze względu na ich atrakcyjny wygląd i stosunkowo niewielką cenę. W poniższym artykule opiszemy, czym są lamele drewniane oraz omówimy dobre i złe strony ich posiadania.
Czym są lamele drewniane?
Lamele drewniane są produkowane z drewna naturalnego w stanie surowym. Znaczy to mniej więcej tyle, że zarówno w trakcie ich produkcji, jak i po zamontowaniu nie stosuje się lakieru i oleju w celu. Do ich produkcji używa się zwykle sosny, dębu i buku. Lamele mają różnorodne zastosowanie. Korzysta się z nich między innymi w produkcji mebli i drzwi. Jednak coraz częściej lamele służą w naszych domach jako dekoracje. Nierzadko są sposobem na schludne i naturalne wykończenie wnętrz. Przeanalizujmy zatem jakie zalety i wady stoją po ich stronie. Czy warto wykorzystać lamele w urządzeniu naszego mieszkania?
Zalety i wady lameli drewnianych w mieszkaniach
Zacznijmy od pozytywów. Najważniejszym jest cena. Lamele nie są drogie. W zależności od gatunku drzewa, z którego wyprodukowano nasze lamele, za jedną sztukę zapłacimy od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Nie jest to dużo biorąc pod uwagę fakt, że zazwyczaj będziemy potrzebować kilku sztuk na niewielką powierzchnię, a do takowych zwykle wykorzystuje się lamele drewniane.
Za wykorzystaniem lameli drewnianych przemawia nie tylko niewygórowana cena, ale też bardzo łatwy montaż, z którym powinna poradzić sobie większość właścicieli mieszkań. Warto się podjąć tego zadania samemu, ponieważ profesjonalista będzie mógł chcieć pobrać wynagrodzenie w wysokości nawet 80 złotych za metr kwadratowy powierzchni montażowej. Do tego należy doliczyć elementy niezbędne do prawidłowego zamocowania lameli. Tak więc robiąc to samemu sporo zaoszczędzimy, a czasowo nie zajmie nam to więcej niż kilka godzin.
Lamele z drewna naturalnego są dziś niezwykle pożądanym artykułem w branży wykończeniowej. Coraz więcej właścicieli lokali zaopatruje się w lamele, urozmaicając swoje wnętrza. Lamele drewniane mają niesamowite walory estetyczne mimo swojej prostoty. Co ważne lamele, są uważane przez dekoratorów wnętrz za ponadczasową ozdobę. Pozwalają na wieloletnią estetykę i znakomity wygląd miejsca, w którym będą zamontowane. Najczęściej wykorzystuje się je w kuchni, salonie oraz przy obudowie schodów. Pasują do każdego typu mieszkania, co jest dodatkowym atutem.
Były zalety więc czas na wady, bo i je trzeba wymienić. Jednym z nich jest na pewno przebarwienie, które po jakimś czasie pojawia się na lamelach drewnianych. Jak już wspominaliśmy, nie stosuje się w ich przypadku żadnych ulepszeń w postaci olejów i lakierów w związku z czym nie będą one odporne zbyt długo na zmianę koloru. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ celem lameli jest imitacja naturalnego drewna w mieszkaniu, co nie jest pozbawione minusów. Nie jest to jednak jedyna wada. Lamele mogą być dokuczliwe w pozbywaniu się brudu, który się osada w szczelinach pomiędzy nimi. Jest to miejsce, do którego ciężko dotrzeć. Mimo to warto przeanalizować plusy i minusy i podjąć ostateczną decyzję, zanim zdecydujemy się na zainstalowanie drewnianych lameli w naszych domach.