Łąka kwietna
Są kolorowe, pachnące i nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Ich popularność rośnie. Coraz częściej pojawiają się nie tylko na terenach zieleni publicznej, ale również w przydomowych ogrodach. O czym mowa? Oczywiście o łąkach kwietnych. Czym dokładnie jest łąka kwietna? Jak ją założyć we własnym ogrodzie i dlaczego warto?
Łąka kwietna – czym jest i dlaczego warto ją założyć?
Łąka kwietna to, innymi słowy, kompozycja ogrodowa składająca się z traw, bylin i kwitnących roślin jednorocznych. To rozwiązanie staje się ostatnio coraz bardziej popularne z kilku powodów. Bez wątpienia stanowi doskonałą alternatywę dla równo przystrzyżonych trawników.
Oprócz tego, że taka łąka jest bardziej atrakcyjna i ciekawa, to jest znacznie odporniejsza na suszę. Rośliny rosnące na łące kwietnej mają bowiem nawet 25 razy dłuższe korzenie niż trawnik i dzięki temu mają możliwość sięgania głębiej po wodę. Odpowiedni dobór kwiatów i traw ograniczy również konieczność częstego podlewania ogrodu, co pozwoli zaoszczędzić wodę. Ponadto łąka kwietna pomoże zaoszczędzić czas, ponieważ jej wymagania dotyczące pielęgnacji są znacznie mniejsze niż w przypadku trawnika. Najczęściej bowiem wystarczą jedynie 2 koszenia w ciągu sezonu, jeśli mieszanka roślin jest dobrze dobrana. Kolejną zaletą takiej łąki jest fakt, że stanowi ona idealne miejsce dla pszczół czy trzmieli do zbierania nektaru i pyłku kwiatowego. Oprócz tego łąka nie tylko jest też schronieniem dla wielu innych gatunków owadów, drobnych zwierząt i ptaków, ale i źródłem ich pokarmu. Dla ludzi kolorowy ogród to również korzyści. Wzbogacają krajobraz, bo kolorowe, kwitnące i pachnące rośliny tworzą często niepowtarzalne obrazy, które wpływają na ludzi kojąco i przybliżają ich do natury.
Jak założyć łąkę kwietną?
Łąkę kwietną można założyć dosłownie wszędzie, gdyż nie wymaga żadnych specjalnych warunków. Jedynie w przypadku gruntów bardzo piaszczystych i kwaśnych zaleca się przekopanie gleby z kompostem. Najlepszym okresem na zakładanie łąki jest oczywiście wiosna. Niektóre rośliny mogą być także siane latem, a nawet jesienią, ale w takich przypadkach wymagają one więcej uwagi, najlepiej więc za tego typu prace zabrać się w okresie od marca do maja. Przed posianiem nasion powinno się ziemię spulchnić oraz usunąć z niej pozostałości roślin i chwastów. Nie zaleca się siania kwiatów na istniejący trawnik, ponieważ może on stanowić dużą konkurencję dla wznoszących się kwiatów i w związku z tym efekt może nie być tak satysfakcjonujący, jak w przypadku założenia łąki na czystej glebie. Po przygotowaniu gruntu można zacząć siać nasiona. Dla jak najlepszego efektu należy pamiętać przy tym o ich równomiernym rozsypywaniu. Po ukończeniu tej czynności warto użyć walca do trawy, które wbije nasiona w glebę.
Dla lepszego efektu świeżo posianej łące warto zapewnić odpowiednią pielęgnację. Na początku jej wzrostu należy ją podlewać regularnie, ale delikatnie, tak aby nie podmyć wodą nasion. Później jedynie co pozostanie, to cieszyć wzrok oryginalnym, kolorowym i sielskim widokiem.