Konstrukcje domów drewnianych
Prym w polskim budownictwie wciąż wiodą domy murowane i pewnie nieprędko się to zmieni. Jest dla nich jednak alternatywa – domy z drewna. I to nie zwykłe sezonowe domki letniskowe, a okazałe konstrukcje całoroczne.
Polska budownictwo drewniane uprawia od niedawna w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi czy Kanadą, gdzie takie domy powstają już od ponad 200 lat. Chociaż to temat całkiem świeży nie brakuje profesjonalistów, którzy znają go od podszewki i są w stanie wykonać niemal każdy projekt o dowolnie ukształtowanej bryle, w każdej konstrukcji. Zaletą domów drewnianych jest to, że w wielu przypadkach da się je po prostu podnieść i przewieźć na inny teren. Łatwiej jest także przeprowadzić remont domu czy wyeliminować usterki.
Najczęściej stosowanymi konstrukcjami domów drewnianych w Polsce są tak zwane „kanadyjczyki”, domy szwedzkie albo takie zbudowane z bali. Konstruowane są w różnych technologiach. Do najczęściej spotykanych, co wiąże się z tym, że są najtańsze, należą właśnie domy kanadyjskie.
Do stosowanych w Polsce technologii należą:
- konstrukcje szkieletowe (tzw. domy kanadyjskie albo szwedzkie):
konstrukcje ryglowe,
konstrukcje sumikowo-łątkowe,
konstrukcje deskowe,
konstrukcje słupowe,
- konstrukcje zrębowe (tzw. domy z bali):
konstrukcje wieńcowe,
konstrukcje sumikowo-łątkowe,
konstrukcje węgłowe.
Do najważniejszych różnic w zastosowaniu poszczególnych konstrukcji należą
- inne metody montażu,
- wykorzystanie odmiennych elementów drewnianych,
- czas instalacji.
Domy powstałe w różnych konstrukcjach różnią się także wyglądem zewnętrznym i wewnętrznym. Różni je również cena (materiałów i robocizny).