Jakie prace konserwacyjne przeprowadzić wiosną?
Drewno świetnie komponuje się z naturalnym krajobrazem, więc chętnie jest wykorzystywane jako budulec nie tylko do domków letniskowych, ale i do całorocznych. Aby drewniany dom służył nam latami, należy pamiętać o jego właściwej konserwacji. Najczęściej tego typu prace wykonuje się wiosną i jesienią. Drewno jest materiałem, który wymaga okresowych przeglądów nie tylko ze względu na walory estetyczne, ale także, jeśli nie przede wszystkim, na bezpieczeństwo i funkcjonalność.
O czym należy pamiętać podczas wiosennych prac konserwacyjnych? Szczególnie ważne jest zabezpieczenie domu na zewnątrz, jest on bowiem narażony na działanie czynników atmosferycznych. Warto do tego użyć środków wysokiej jakości. Niezbędnym zabiegiem, który zabezpieczy drewno przed działaniem owadów, grzybów etc. jest impregnacja. Jest to nasycenie drewna środkami zabezpieczającymi, które wchodzą głęboko w jego strukturę.
Impregnaty zabezpieczają wodoodporność i w pewnym stopniu chronią przed ogniem. Poszczególne rodzaje różnią się między sobą intensywnością, mogą też barwić lub podkreślać rysunek słojów. Należy dobrać odpowiedni preparat do gatunku drewna.
Co należy impregnować?
Przede wszystkim należy zadbać o drewno konstrukcyjne, z którego składa się szkielet i więźba dachowa oraz elementy, które na stałe są na zewnątrz (altanki, płoty, balustrady, oblicówki itd.). Aby dodatkowo zabezpieczyć drewno można je pomalować, polakierować, pokryć bejcą lub lazurem. Do konserwacji i ochrony drewna można również użyć olejów, które chronią je przed zawilgoceniem, pękaniem i wysychaniem. Jeśli chcemy odświeżyć dom, możemy go pomalować, wcześniej należy pozbyć się starej farby. Można to zrobić np. za pomocą sodowania, czyli używając sprężonego powietrza z dodatkiem sody lub piaskowania, gdzie przy użyciu specjalnych dysz ze strumieniem piasku zdziera się warstwę zniszczonego drewna. Ciekawą alternatywą jest mycie drewnianych domów, które jest szczególnie popularne na Podhalu.
W razie potrzeby należy wymienić lub naprawić zniszczone bale, chociaż wymaga to już większego remontu. Warto też sprawdzić szczelność dachu po zimie. Kolejny element to pęknięcia w belkach, ewentualne szpary we framugach drzwi lub okien. Można je wypełnić odpowiednimi preparatami, jak np. kit do konstrukcji drewnianych. Sprawdźmy też, czy nasz dom nie wymaga innego typu drobnych napraw. Na kondycję elewacji ma wpływ również stan rynien, które przynajmniej raz na jakiś czas wymagają gruntownego przeglądu i odświeżenia. W innym przypadku gromadząca się wilgoć może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan naszego domu. Wszelkie zmiany najbardziej intensywnie zachodzą w dolnej części elewacji, najbardziej narażonej na czynniki atmosferyczne. Grzyby i inne mikroorganizmy częściej można znaleźć po stronie północnej domu, gdzie jest większa wilgotność.
Stosowanie odpowiednich środków pielęgnacyjnych i właściwa konserwacja drewnianego domu pozwoli nam przez lata cieszyć się jego pięknem.