Jak zaprojektować ogród?
Ogród należy zagospodarować w taki sposób, aby stał się on oaza relaksu i spokoju o każdej porze roku. Warto, by jego pielęgnacja była prosta i szybka, wtedy nie będzie spędzał właścicielom snu z powiek.
Gdy zabieramy się do aranżacji tej przestrzeni, warto zadać sobie pytanie, czy jesteśmy w stanie zrobić to samodzielnie, czy potrzebujemy pomocy specjalistów. Obecnie na rynku jest wiele firm oferujących usługę aranżacji i upiększania ogrodu. Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne prace, warto zapoznać się z fachowa literaturą, aby ogród służył domownikom przez wiele lat przy niewielkich nakładach finansowych i roboczych w kolejnych latach jego użytkowania.
Można także skorzystać z darmowych programów komputerowych do projektowania ogrodów. Takie programy mogą być pomocne, szczególnie dlatego, że pokażą wielkość roślin i drzew oraz to, jak ogród będzie wyglądał za kilka lat.
Pomysłów na projekt ogrodu może być dużo, bo każdy członek rodziny będzie miał coś do powiedzenia. Początkowo należy ustalić jednak, jaką funkcję ogród ma pełnić. Ogród może być tylko wypoczynkowy lub ozdobny, może być także połączeniem dwóch tych funkcji. Można zaaranżować go na zdyscyplinowany lub swobodny, kolorowy lub stonowany, kontrastowy lub monochromatyczny. Ważne też, by wyszczególnić, jakie strefy i miejsca mają się w nim znaleźć, np. miejsce do grillowania, opalania czy miniboisko, gdyż będzie to ważne na etapie jego budowy i przy doborze roślin.
Po dokonaniu wstępnych decyzji dotyczących funkcji i lokalizacji poszczególnych elementów ogrodu, należy wybrać materiały do jego budowy. W pierwszej kolejności budujemy ścieżki, przygotowujemy grunty pod trawę, rośliny, czy oczko wodne. Potem jest czas na sadzenie roślin, a na koniec możemy zająć się aranżacją części wypoczynkowej i inną małą architekturą.
Ważne jest, aby przemyśleć sadzenie drzew, gdyż w przyszłości mogą one zacieniać pewne miejsca, lub wybierzemy gatunki, które urosną zbyt duże. Podobnie jest z rozrastającymi się roślinami, które za kilka lat mogą przysporzyć kłopotu.
Można pokierować się kilkoma prostymi zasadami. Pierwszą z nich jest to, że nie należy sadzić i lokalizować niczego na środku ogrodu. Może spowodować to zamknięcie przestrzeni i utrudni nam dalszą pracę. Rośliny powinny być układane piętrami, czyli im dalej od środka tym wyżej.
Nie warto sadzić wielu gatunków – lepiej postawić tu na minimalizm. Zbyt dużo różnych roślin wprowadzi do ogrodu bałagan, a dodatkowo niektóre rośliny mogą mieć z sobą „konflikt” i nie będą rosnąć. Nie warto także przeciwstawiać się naturze i sadzić gatunków, które w danej glebie nigdy by nie wyrosły, gdyż może się okazać, że roślina nie przyjmie się lub będzie pożywką dla szkodników.
Jeśli na działce są już drzewa czy krzewy, warto część z nich zostawić, gdyż zapewnią one szybko miejsca zacienione w ogrodzie. Jeżeli decydujemy się na posadzenie drzew, pamiętajmy, że nie mogą być zbyt blisko budynków, gdyż za kilka lat ich korzenie mogą je uszkodzić.
Pilnujmy, by rośliny były sadzone w takich miejscach, jakie lubią, czyli cieniolubne w cieniu, a te, które uwielbiają słońce, w miejscach, w których jest go najwięcej. Zwróćmy uwagę także na to, jak będziemy w przyszłości poruszać się po ogrodzie np. kosiarką i czy lokalizacja danych drzew czy krzewów nie utrudni nam tego w przyszłości.
Na początku możemy być rozczarowani, bo zanim rośliny urosną do odpowiedniej wielkości, efekt nie będzie satysfakcjonujący. Jeśli zależy nam, by szybko zasłonić ogród od spojrzeń zza płotu, warto początkowo postawić także na rośliny jednoroczne i byliny. Niektóre trawy zastąpią krzewy, gdyż osiągają nawet 2 m wysokości. Użyteczne będą też jednoroczne kosmosy, słoneczniki, astry nowoangielskie, ostróżki czy rudbekie. Można wykorzystać także pnącza jednoroczne oraz wieloletnie, które szybko osiągną spore rozmiary.
Przez pierwsze pięć lat trzeba wykazać się cierpliwością, rozwagą i czujnością. Należy pamiętać o prawidłowej pielęgnacji roślin, przycinaniu ich oraz okrywaniu. Trzeba pielić, by nie wchodziły do ogrodu chwasty, choć można je ograniczyć dzięki zastosowaniu ściółki z kory grubości 5 cm rozłożonej między roślinami ozdobnymi. Odpowiedniej pielęgnacji wymaga także trawnik. Musi być regularnie podlewany i zasilany nawozami oraz koszony.