Jak się buduje pergole?
Piękny ogród stanowi wizytówkę każdego domu. Zadbane rośliny są jego głównym punktem, jednakże należy pamiętać, że to miejsce można upiększyć również za pomocą ciekawych konstrukcji. Jedną z nich jest na pewno pergola.
Pergola uczyni z ogrodu tajemniczy i niezwykle romantyczny zakątek. Oplatające ją krzewy stworzą niezwykły tunel, idealny do spacerów we dwoje. Zapewni ona również cień w słoneczne dni tworząc doskonałe miejsce na rodzinny obiad w letnie popołudnie. Inną funkcją tej konstrukcji może być ukrycie nieciekawych punktów ogrodu, np. budowli gospodarczych.
Budowa pergoli nie wymaga wielkich umiejętności, jednak zmusza do wysiłku i sporej dawki cierpliwości. Konstrukcja powinna być wysoka na minimum 2,5 m. Natomiast szerokość powinna być dostosowana do wymiarów dwóch osób stojących obok siebie. Do jej budowy wykorzystuje się drewniane belki (o średnicy nieprzekraczającej 15 cm i wysokości 3,5 m). Koniecznością jest użycie impregnatu do drewna przed rozpoczęciem budowy. Słupy powinny być solidnie osadzone w glebie, na głębokości około metra. Ich rozstaw wynosi zazwyczaj 2,5 m. Łączyć je należy przy użyciu gwoździ i śrub. Na koniec pozostaje montaż dachu oraz ścian (najpopularniejsze są drewniane kraty, po których swobodnie mogą rosnąć pnącza, zwane trejażami). Do malowania drewnianych słupów lepiej użyć jasnego koloru, wówczas pergola będzie wyglądała bardziej naturalnie.
Rośliny, jakie sadzone są przy słupach pergoli, powinny być dostosowane do wytrzymałości konstrukcji. Zalecane są raczej lekkie pnącza, takie jak np. jaśmin lub róża pnąca. Takie krzewy będą mocno oplatały ściany tworząc piękny element ogrodu. Pergolę można również połączyć z częścią domu, m.in. z tarasem, dzięki temu uzyska się swoistą drogę do ogrodu. Powstanie również dodatkowe miejsce na letni relaks na świeżym powietrzu.