Jak przygotować ogród do zimy?
Jesień to czas porządków w naszych ogródkach. Warto je odpowiednio przygotować do zimy już w październiku, ze względu nie tylko na to, że będą lepiej wyglądały podczas śnieżnych miesięcy, ale przede wszystkim dlatego, że wiosną będziemy mieli mniej pracy. To, co musimy zrobić w naszych ogródkach przed nadejściem mrozów, zależy od rodzaju ogrodu oraz miejsca, w którym się znajduje.
Przede wszystkim pod koniec jesieni musimy oczyścić ogród. Z rabat usuwamy chwasty, a z krzewów i drzew chore liście. Ostatni raz kosimy też trawniki i grabimy liście. Jeśli tego nie zrobimy, mogą zacząć gnić i zaszkodzić glebie. Jesienią dobrze jest również założyć kompostownik. To właśnie wtedy mamy najwięcej odpadów organicznych, które do wiosny ładnie się rozłożą.
Musimy też zadbać o kondycję roślin. Wiele z nich bardzo dobrze znosi panujące zimą warunki. Jednak nie wszystkie. Rododendrony, wrzosy, wrzośce, azalie, wszelkiego rodzaju róże, a także młode, słabo ukorzenione rośliny przetrwają jedynie, gdy odpowiednio zabezpieczymy je przed mrozem. Przydatne w tym będą takie produkty jak kora i fizelina. Należy jednak pamiętać, że robimy to dopiero, gdy temperatura spadnie poniżej -5 stopni C. Jeśli się pospieszymy, możemy zaszkodzić roślinom – zaczną gnić i staną się też świetną kryjówką dla gryzoni.
Przed nadejściem zimy trzeba też rośliny odpowiednio nawodnić. Szczególnie te zimozielone. Gdy zimą lub wczesną wiosną silnie świeci słońce, lepiej też nie zapominać o podlewaniu, gdyż wysuszenie roślin może przynieść nawet więcej szkód niż mróz. Oczywiście robimy to, gdy nie ma mrozu, a im bliżej wiosny, tym częściej.
Niektóre drzewa, w szczególności owocowe, a także młode buki, graby, kasztanowce i magnolie narażone są na pękanie. Ich pnie nagrzewają się od południowej i południowo-zachodniej strony, a po zachodzie słońca gwałtownie oziębiają. Ta nagła zmiana temperatury powoduje rany, do których wnikają niebezpieczne wirusy i bakterie powodujące choroby drzew. Najlepszym zabezpieczeniem drzew owocowych jest bielenie ich roztworem wapna ogrodniczego. Z kolei pnie drzew ozdobnych możemy owinąć matą słomianą, włókniną lub tkaniną jutową. Jeśli jednak dojdzie już do pęknięcia warto zaopatrzyć się w preparat przyspieszający gojenie, aby nie dopuścić do zainfekowania drzew.
Jesień to także idealny czas, aby dosadzić rośliny lub je usunąć. Niektóre gatunki warzyw, np. marchew, pietruszkę, czosnek czy koper możemy wysiać przed zimą, dzięki temu wiosną wykiełkują o Kilka tygodni wcześniej, niż te posiane po ustąpieniu mrozów. Zaopatrzmy się również w rośliny cebulowe, abyśmy zdążyli je zasadzić, zanim przyjdą mrozy. Zaprocentuje to wiosną, kiedy w naszych ogródkach zakwitną piękne kwiaty.