Jak obniżyć koszty budowy domu
Domy drewniane stanowią coraz chętniej wybieraną alternatywę dla tradycyjnych domów murowanych. Oprócz kilkukrotnie niższego kosztu budowy i znacznie krótszego czasu realizacji inwestycji, zwolennicy zabudowy drewnianej wskazują jej kolejne zalety: wysokie właściwości termoizolacyjne (drewno nie przepuszcza na zewnątrz nagromadzonego w środku gorącego powietrza), lekkość konstrukcji, którą można osadzić właściwie na każdym stałym podłożu oraz niepowtarzalny klimat domu – niektórzy podkreślają zdrowotne właściwości domów z drewna.
Decydując się na budowę drewnianego domu można zastanawiać się czy możliwe jest obniżenie kosztów całego przedsięwzięcia. Firmy specjalizujące się w budowie tego typu konstrukcji odradzają oszczędzanie na materiałach budowlanych; wybór tańszego budulca, przyniesie tylko pozorne oszczędności. Drewno samo w sobie stanowi dość specyficzny materiał budowlany, toteż poszczególne elementy powinny być odpowiednio obrobione, wysuszone i zabezpieczone (zaimpregnowane) przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych, szkodników, wilgoci i będącej jej konsekwencją pleśni, a także przed zagrożeniem pożarowym (prawidłowo przygotowane drewno jest mniej podatne na działanie wysokiej temperatury). Stosując budulec średniej i niskiej jakości będziemy zmuszeni do przeprowadzania częstszych zabiegów pielęgnacyjno-konserwatorskich.
Minimalizacja kosztów budowy domu z drewna jest jednak możliwa bez obawy o utratę wytrzymałości powstającego budynku. Obecnie mamy wybór spośród kilku technologii budowania, różniących się między innymi pod względem obróbki budulca, sposobu montażu i ceny, gwarantujących jednak tę samą – wysoką jakość.
Najbardziej rozpowszechnioną i jednocześnie najdroższą opcją, kojarzącą się ze starym budownictwem wiejskim lub współczesnym budownictwem podhalańskim, jest technologia budowania domów z obrabianych ręcznie lub mechanicznie bali okrągłych, osadzonych zazwyczaj na wyższej podmurówce. Z uwagi na to, że partie bali są inne – posiadają nieco odmienny wygląd oraz różny stopień właściwości izolacyjnych (co ma związek z rodzajem drzewa i miejscem, w którym ono rosło), każdy wybudowany w ten sposób dom będzie jedyny w swoim rodzaju. Z pewnością, dodaje to swoistego uroku każdemu budynkowi, należy jednak pamiętać, że wybierając ten rodzaj budulca należy zadbać o staranne uszczelnienie odstępów powstałych między poszczególnymi elementami.
Tańszą wersją domu z drewna jest budynek zbudowany z bali prostokątnych – tak zwanych płazów, czyli obrobionych mechanicznie belek, występujących często w postaci drewna klejonego. Z uwagi na to, że podczas montażu wszystkie elementy zostają do siebie dokładnie dopasowane (nie powstają między nimi żadne szczeliny), dom zbudowany w ten sposób charakteryzuje się znacznie wyższymi parametrami utrzymania ciepła, niż budynek wykonany z bali okrągłych. Producenci drewnianych materiałów budowlanych oferują zazwyczaj gotowe do montażu zestawy (belki na ściany, strop i więźbę), dzięki czemu znacznie skraca się czas wzniesienia podstawowej konstrukcji.
Najbardziej ekonomiczną wersją domu drewnianego jest budynek szkieletowy, którego bazę stanowi drewniany szkielet, wypełniony zazwyczaj materiałami izolacyjnymi. Elewacja zewnętrzna takiego budynku, zgodnie z inwencją właścicieli, może być pokryta panelami drewnianymi, obłożona otynkowanymi płytami, kamieniem lub innym materiałem dekoracyjnym.