Jak dbać o trawnik latem?
Bujny i zadbany trawnik to ozdoba każdej posesji. Bez względu na to, jak zaaranżujemy przestrzeń wokół domu, to murawa stanowi jej podstawę. Jeśli trawa jest sucha, rzadka lub zaniedbana cały dom robi gorsze wrażenie. Właśnie dlatego warto o to zabiegać przez cały rok, a szczególnie latem. Sezon letni to czas, w którym nasz trawnik może być najpiękniejszy. By to osiągnąć, trzeba zmierzyć się jednak z kilkoma wyzwaniami. Co zrobić, by utrzymanie pięknego trawnika nie zajmowało nam zbyt wiele czasu, a taras czy ogród wyglądał przy tym na zadbany?
Lato — trudny czas dla murawy
Wiosną i latem zielony i gęsty trawnik cieszy najbardziej. W tym czasie trzeba też o niego wyjątkowo dbać. W miesiącach letnich murawa rośnie najbardziej intensywnie, ale jest też bardzo narażona na palące słońce i upały. Nieodpowiednio zabezpieczona będzie szybko żółknąć i zasychać. Aby temu zapobiec, niezbędne jest regularne i odpowiednio intensywne podlewanie. Nawet gdy latem panują umiarkowane temperatury, należy sprawdzać, czy nasz trawnik nie potrzebuje więcej wody niż zwykle. Czas wzrostu trawy to dla roślin wyzwanie. Aby cieszyły oko, trzeba im pomóc.
Temat koszenia trawy latem wciąż wzbudza kontrowersje. Coraz częściej mówi się o tym, że murawy w ogóle nie należy kosić, szczególnie w upały. Jednak koszenie ma konkretny cel i znacząco wpływa na kondycję roślin. Regularnie koszona trawa nie zakwita i co za tym idzie nie schnie, gdy kwiaty obumrą. Nieskoszony trawnik po letnim sezonie może być pełen suchych plam wynikających z naturalnego cyklu życia rośliny. W upały trawa rośnie wolniej, dzięki czemu możemy kosić rzadziej. Zabieg ten wymaga regularności i nie można ściąć murawy na zapas. Zbyt krótko przycięta trawa oznacza odsłonięte delikatne części roślin, co może skutkować żółknięciem murawy.
Jak już wspominaliśmy, w czasie upałów źdźbła należy przycinać na możliwie dużej wysokości. Najlepiej robić to wieczorem lub rano. Wieczór jest do tego porą idealną, ponieważ po pierwsze, rośliny nie są już rozgrzane słońcem i można je bezpiecznie podlać. Po drugie, na murawie nie ma porannej rosy, która utrudnia koszenie i sprawia, że ostrza kosiarek szybciej się tępią.
Nikogo nie zdziwi fakt, że dla kondycji trawnika najważniejsze jest podlewanie. Warto zachować z nim ostrożność w czasie opadów deszczu, ale gdy lato jest suche, murawę trzeba nawadniać codziennie. W zależności od nasłonecznienia trawnik może potrzebować nawet 20 – 30 litrów wody na metr kwadratowy co dwa czy trzy dni. Gdy panują upały, dawkę tę warto rozdzielić na dwa podlewania.
Dobrze utrzymana i regularnie koszona trawa przed domem z pewnością cieszy oko. Właściciele nawet niewielkich parceli mogą sobie przy tym pozwolić na utrzymanie odpowiednio wydzielonej łąki kwietnej. Jest to zarówno ciekawe urozmaicenie posesji, jak i korzyść dla owadów zapylających. Prócz tego taka łąka nie wymaga od nas innych zabiegów jak tylko podlewania.