Elewacje z drewna
Wykończenia domów elewacją drewnianą w Polsce zazwyczaj wykonuje się tzw. apartamentowcach i budynkach użyteczności publicznej, mało jest domków jednorodzinnych z takimi zewnętrznymi dodatkami. Wynika to zapewne z kosztów, jakie trzeba ponieść przy jej zakładaniu i o obawie o jej trwałość. Ważne jest też, aby elewacja taka pasowała do charakteru budynku i nie szpeciła go.
Obecnie do montażu elewacji używa się desek z drzew egzotycznych, które bardziej pasują do nowoczesnych projektów, a nie typowych domków jednorodzinnych ze spadzistym dachem. I przez to domy z drewnianą elewacją do tej pory były domeną wsi, teraz najwięcej takich wykończeń robi się w dużych aglomeracjach.
Skoro wykonuje się takie elewacje w naszym klimacie muszą być one robione z drzew o bardzo wysokiej wytrzymałości na zmienne warunki pogodowe, ataki grzybów i owadów. Do takich drzew należą:
- tatajuba,
- cedr czerwony,
- modrzew syberyjski,
- meranti.
Wybór poszczególnego gatunku uzależniony jest głównie od jego naturalnego koloru i czasem, jaki ten kolor będzie zachowany. Wybierając drewno trzeba pamiętać, że przed jego zamontowaniem musi być ono odpowiednio przygotowane, chodzi tu o sezonowanie drewna i uzyskanie właściwej jego wilgotności. Prawidłowa wilgotność desek na elewacje powinna wynosić od dwunastu do osiemnastu procent.
Kolejne ważne zabiegi dotyczą konserwacji drewna. Przed montażem materiał należy zaimpregnować przed ewentualnymi atakami grzybów i owadów. Deski też należy chronić przed promieniami UV i opadami. Najlepsze są do tego bejce i lakiery, a drugą ich zaletą jest to, że można malowaniem uzyskiwać pasujący dla siebie kolor lub w przypadku lakieru zachować naturalny wygląd desek (oczywiście drewno nawet po lakierowaniu zmienia z czasem swoją barwę, przeważnie lekko ciemnieje). Co kilka lat zabiegi te trzeba powtarzać, żeby zachowywać elewacje w dobrym stanie.
Elewacje drewniane to nie tylko walory estetyczne, choć bez wątpienia dobrze wykona przykuwa uwagę i bardzo ozdabia dom. Drewno to przecież produkt naturalny, co w dzisiejszym świecie nastawionym na ekologię jest bardzo ważne. Po drugie drewno jest świetnym materiałem izolującym i pozwala ścianom oddychać, co w przypadku zakładania ociepleń z materiałów sztucznych nie zawsze jest możliwe. Oczywiście, żeby te właściwości zostały zachowane, należy odpowiednio założyć takie wykończenie. Ściany budynku muszą być osuszone i musi byś zachowany odstęp między ścianami a deskami by możliwa była cyrkulacja powietrza.
Drewno daje też mnóstwo możliwości aranżacji fasady budynku. Elewacja może być zrobiona z desek, płyt, gontów i belek, które daje się montować w dowolne wzory. Jeśli wykona się ją zgodnie z zasadami i pamięta się o odpowiedniej konserwacji to jest to elewacja na lata, która nie powinna sprawiać żadnych problemów. A przez to, że dowolnie można konfigurować kolory i materiały, z których ją wykonujemy, dom będzie oryginalny i niepowtarzalny.
Czy ktoś z doświadczenia wie, jak zachowuje się meranti na elewacji? Zastanawiam się nad zainwestowaniem w taką elewację, ale nie wiem czy gra jest warta świeczki. Koszty spore, ale efekt piorunujący. Zastanawia mnie tylko na jak długo