Drewno wenge
Dziesięć lat temu meble z drewna wenge (oraz z jego imitacji) były bardzo modne i obecne niemal w każdym wnętrzu. Obecnie ich popularność nieco się zmniejszyła na korzyść mebli jasnych, lecz drewno wenge jest nadal cenione ze względu na ciekawy wygląd.
Drewno pochodzi z drzewa Millettia laurentii, które występuje w Kongu, Gabonie, Kamerunie i Gwinei Równikowej. Obecnie gatunek ten znajduje się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem ze względu na nadmierną eksploatację. W dodatku prawdziwe, lite drewno wenge jest dość kosztowne, więc często spotyka się imitacje – laminaty oraz inne gatunki drewna barwione na ten kolor.
Drewno wenge jest cenione ze względu na swój wygląd. Ma charakterystyczną ciemną barwę, w chłodnym odcieniu brązu. Kolor ten jest do tego stopnia rozpoznawalny, że otrzymał również nazwę wenge. Drewno ma też wyraźny deseń – w zależności od kierunku cięcia, są to pasy lub pierścienie. Ciekawy efekt daje łączenie go z innymi gatunkami o kontrastowych, jasnych barwach.
Jest to drewno bardzo ciężkie i średniokurczliwe. Jest bardzo wytrzymałe, a także odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Jednak jego obróbka jest utrudniona ze względu na zagrożenia dla zdrowia – pył powstały podczas szlifowania może powodować podrażnienia skóry i reakcje alergiczne.
Nadaje się do budowania domów drewnianych oraz do produkcji podłóg, także przeznaczonych do silnej eksploatacji (obiekty publiczne o dużym natężeniu ruchu). Ma także szerokie zastosowanie w meblarstwie i bardzo pasuje do nowoczesnego wystroju wnętrz. Wykorzystuje się je również do produkcji instrumentów muzycznych.