Drewno w stylu skandynawskim
Drewno to podstawowy element stylu skandynawskiego. Związane jest to z bogactwem naturalnym tego regionu Europy, ale również umiłowaniem jego mieszkańców do prostych, ekologicznych rozwiązań. Inspiruje ich natura wokół, ale też pogoda, więc styl ten cechuje minimalizm, wykorzystanie jasnych zimnych kolorów.
Długie zimy, krótkie lata i mała ilość słońca powodują, że Skandynawowie dążą do tego, żeby ich domy były przytulne, jasne i przestrzenne. Drewno, choć dość surowe i proste, nadaje im ciepła. Pomieszczenia mają być przede wszystkim użyteczne i funkcjonalne, ale również estetyczne, a przeznaczone są do efektywnej pracy i odpoczynku.
Co więc składa się na styl skandynawski? Oczywiście drewno – zarówno jako element konstrukcji, jak i wyposażenia wnętrz. Jednym z najczęściej używanych materiałów jest świerk. Można wyróżnić dwie tendencje w tym stylu: jedna jest inspirowana stylem ludowym, a druga ma bardziej industrialny charakter. W pierwszej znajdziemy dość rustykalne rozwiązania; wykorzystywane są tam naturalne elementy np. korzenie czy pieńki. Druga natomiast jest bardziej nowoczesna i tu znajdziemy połączenia metalu z drewnem, czasem w dość designerskiej postaci.
Drewno w stylu skandynawskim często ma bardzo prostą, naturalną formę, ale należy pamiętać, że ze Skandynawii pochodzi płyta MDF i panele podłogowe. To popularne rozwiązanie jeśli chodzi o podłogę, obok surowych desek i inspiracji z nich pochodzących. Podłogi bywają kryte olejem lub matowym olejem. Bardzo często wykorzystuje się również boazerię i deski ścienne, czyli ściany i sufity są też w drewnie. Słynne i chętnie kupowane na cały świat są skandynawskie, oczywiście drewniane, okna, które są dość duże i proste w formie, bo liczy się każdy promień słońca. Bardzo popularne są również drewniane naturalne blaty.
Skandynawskie meble najczęściej pozbawione są ozdób – mają za to nieskomplikowane, geometryczne kształty. Często mają swój naturalny kolor pochodzący od użytego drewna, ale równie chętnie są bielone, malowane na biało czy rozbielane bejcą lub impregnatem. Chociaż biel jest chyba głównym znaczącym kolorem tego stylu, wykorzystywane są również inne jasne i pastelowe barwy.
Popularne jest również odnawianie mebli, ich postarzanie, nadawanie im drugiego życia oraz wynajdywanie ciekawych, oryginalnych egzemplarzy, np. na pchlich targach. Czasem meble są lakierowane. Stosowane są również takie rozwiązania jak tworzenie nowatorskich mebli z paneli drewnianych. Ważnym elementem są półki na książki oraz stoły o dość ascetycznym kształcie.
Pierwsze słowo, jakie powinno paść, jeśli rozmawiamy o stylu skandynawskim, to właśnie drewno – wykorzystywane niemal wszędzie i na każdej powierzchni. Najlepiej jak najbardziej naturalne i jasne, wzbogacone o dodatki czy tkaniny, które również cechuje prostota i geometryczne kształty oraz wzory. Drewniane wnętrze, ciepłe same w sobie, nabiera też przytulności dzięki poduszkom, plecionym koszykom czy szklanym wazonom.