Drewno w łazience
Choć wydawałoby się, że łazienka jest królestwem chłodnych, ceramicznych płytek, w jej wystroju świetnie odnajdzie się również drewno. Materiał ten sprawdzi się zarówno jako drobny element wykończenia, jak również główny akcent aranżacji. Co trzeba wiedzieć, wykorzystując drewno w łazience? Oto kilka praktycznych wskazówek.
Jakie drewno wybrać?
Dobierając drewniane elementy wystroju łazienki, należy przede wszystkim zrezygnować z mebli, które są wykorzystywane w innych pomieszczeniach, np. w pokoju czy salonie. Drewno, z którego zostały wykonane nie jest bowiem odporne na szkodliwy wpływ wilgotnego powietrza. W warunkach, które panują w łazience najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, takie jak tek, iroko i doussie lub polskie: dąb, buk i modrzew. By zbudowane z nich szafki i panele dobrze spełniały swoją rolę, należy je poddać olejowaniu, dzięki któremu będą prezentowały się pięknie przez długi czas.
Drewniane aranżacje
Drewno jest idealnym dopełnieniem łazienek urządzanych na wzór staroświecki, dodając im ciepła i przytulności. Materiał świetnie sprawdzi się również w nowoczesnych wnętrzach w zestawieniu z jasną ceramiką łazienkową, łamiąc jej chłód i nadając lekkości pomieszczeniu. Istnieje wiele możliwości zastosowania drewna w łazience. Dość często spotykanym rozwiązaniem jest wykorzystywanie go na podłodze lub ścianach, a także w konstrukcji szafek, półek i podestów. Z drewna mogą zostać również wykonane ramy lustra, fronty mebli, a także obudowa wanny. W połączeniu z atrakcyjnymi dodatkami, takimi jak kamienne mydelniczki czy wiklinowe kosze, wnętrze będzie prezentować się niezwykle stylowo i elegancko.
Czym zabezpieczyć drewno w łazience?
By drewniane elementy wystroju łazienki były odpowiednio zabezpieczone przed niszczeniem i powstawaniem szkodliwych dla zdrowia grzybów i pleśni, należy w ich pielęgnacji używać odpowiednich środków. W pierwszej kolejności należy je pokryć impregnatem, który ochroni powierzchnię przed wchłanianiem wilgoci. Kolejnym krokiem powinno być pokrycie drewnianej powierzchni odpowiednim olejem, który oprócz funkcji ochronnych, pełni również funkcję dekoracyjną, podkreślając ładnie kolor drewna i rysunek słojów.