Drewniany wieżowiec w Szwajcarii
Budynki użyteczności publicznej kojarzą się przede wszystkimi ze szklanymi wieżowcami. Strzeliste konstrukcje ze stali zdobią centra największy metropolii na świecie Pojawił się jednak nowy, wyjątkowy trend – wysokie biurowce z drewna. Taka konstrukcja wydaje się mało trwała i nieodpowiednia do budowy imponującego budynku. Jednak nic bardziej mylnego. Inwestorzy coraz chętniej decydują się właśnie na takie innowacyjne rozwiązanie i rozpoczynają budowę kolejnych drewnianych wieżowców. Wkrótce w Szwajcarii będzie można podziwiać niezwykły, 80-metrowy drapacz z chmur z drewna.
Szwajcarski wieżowiec Pi liczyć będzie aż 28 kondygnacji, a jego konstrukcja będzie aż o 34 procent lżejsza od tradycyjnego stalowego budynku. Ze względu na ekologiczność takiego budownictwa można spodziewać się, że z czasem w kolejnych krajach będzie pojawiać się coraz więcej tego typu budynków. Nowoczesna technologia wykorzystana przy szwajcarskim projekcie pozwala znacząco zmniejszyć czas pracy oraz ilość wykorzystanych materiałów, co przekłada się na niższą emisję tlenku węgla do atmosfery. To niezwykle cenny aspekt w dobie dużego zanieczyszczenia powietrza w większych aglomeracjach.
Za realizację inwestycji odpowiada firma Implenia, która działać będzie na zlecenie Urban Assets Zug AG. Prace budowalne mają rozpocząć się na początku 2022 roku. Do tej pory tworzono budynki hybrydowe, czyli takie, które posiadały specjalny betonowy rdzeń, ale były one o około 17 proc. cięższe niż takie w całości wykonane z drewna. W najnowszym projekcie rama wewnętrzna i zewnętrzna będzie z drewna, a wzmocnieniem będą specjalne płyty drewniano-betonowe, dzięki czemu budynek będzie stabilny i odporny na wibracje oraz dźwięki. Przeprowadzono już szereg testów w tej kwestii. Dlatego też można się spodziewać, że kolejne drewniane drapacze chmur będą budowane na całym świecie. Wieżowiec Pi będzie blisko rekordowo wysokiego obiektu Mjos w Brumunddal w Norwegii, mierzącego dokładnie 85,4 metra. Inne, równie wysokie budynki z drewna powstały już w Austrii, Kanadzie oraz we Francji.