Domy z bali. Domy o konstrukcji wieńcowej
Domy z bali to w odróżnieniu od domów w technologii szkieletowej, takiej jak szwedzka czy kanadyjska, budynki wykonane tylko i wyłącznie z litego drewna. Wznoszone są na kilka sposobów.
Szkielet domu może być konstruowany tzw. techniką wieńcową. Bale kładzione są na siebie na przemian, a łączone są ze sobą w narożnikach tzw. wrębami, które dodatkowo wzmacniane są drewnianymi kołkami lub gwoździami. Bale mają specjalne wyżłobienia, by lepiej się ze sobą łączyły, kiedy się je na siebie zakłada. Grubość takich belek oscyluje od 50 mm do nawet 300 mm, wszystko zależy od tego, jaki jest typ belki i jaką zakładamy izolację termiczną całego domu.
Belki różnią się grubością i przekrojem. Oczywiście wszystkie elementy konstrukcji muszą być wcześniej odpowiednio wyrezonowane i zaimpregnowane. Dostępne są:
- bale o przekroju okrągłym, pełnym, czyli po prostu okorowane drzewa,
- bale prostokątne, czyli pościnane z każdej strony,
- bale dwustronnie zaokrąglone,
- najbardziej klasyczne – zaokrąglone tylko z jednej strony, która będzie stanowiła ścianę zewnętrzną.
Kiedy szkielet jest gotowy, kolejna faza to zaizolowanie domu. Szczeliny między balami zatyka się pakułami, uszczelkami z tworzywa lub z naturalnego materiału, czyli mchu, który musi być suchy. Izolowanie wewnątrz zależne jest od grubości bali, wiadomo im są one grubsze tym ocieplenie jest mniej potrzebne. Dużą rolę odgrywa tu także rodzaj drewna użytego w budowie. Wewnątrz, jeśli zachodzi taka potrzeba, ocieplanie trzeba zacząć od położenia folii wiatroizolacyjnej. Następnie ocieplenia z wełny lub innego materiału, kolejno folia paroizolacyjna, a na koniec płyta gipsowa lub panele drewniane.
Przy wznoszeniu takiego domu należy pamiętać, że drewno pracuje i jest wrażliwe na warunki atmosferyczne. Kiedy jest wilgotno, belki rozprężają się, a w cieple kurczą. Więc przy osadzaniu drzwi i okien należy pamiętać o używaniu izolacji, która będzie elastyczna tak, by okna dawały się otwierać jesienią, a latem nie popękały w nich szyby. Podobnie rzecz się ma przy budowie np. komina, który nie może blokować osiadania budynku. Budowa samego domu na przygotowanym gruncie, czyli na zrobionym wcześniej fundamencie kosztuje ok. 1500 złotych brutto za metr kwadratowy, w zależności od rodzaju bali. Podobno najtaniej takie usługi oferują górale, więc tam warto szukać ekip budowlanych.
Ile kosztuje wybudowanie całorocznego, niedużego domu z bali?