Dom z paneli SIP
Dom z paneli SIP może być naprawdę szybką inwestycją – powstanie nawet w ciągu 2 tygodni! Ta technologia przez niektórych jest uważana za przyszłość budownictwa pasywnego. Pierwsze badania nad tego typu rozwiązaniami rozpoczęto już na początku lat trzydziestych XX wieku. Z powodu zaostrzenia norm energooszczędności budynków, SIP są bardzo popularne w krajach zachodnich, ale powoli docierają również do nas.
Skrót SIP to z angielskiego – Structural Insulated Panels, czyli płyty warstwowe. W środku mają one izolację z pianki poliuretanowej, styropianu lub polistyrenu. Twarde płyty (włókno-cementowe, magnezowe, OSB, metalowe) stanowią okładzinę. Podstawowa grubość paneli ściennych i podłogowych wynosi 150 mm, a sufitowych i dachowych – 230 mm. Na nie nakłada się 11 lub 12 mm płyty magnezowe lub OSB. 1 mkw. panelu waży ok. 20-30kg (w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany), co znacznie obniża koszty fundamentów. Ważne jest jednak dokładne ich wypoziomowanie, gdyż nie da się później zniwelować ewentualnych nierówności, jak w przypadku technologii murowych.
Panele mogą być samonośnymi ścianami zewnętrznymi, gdyż wytrzymują normatywne obciążenia wiatrem. Zazwyczaj w niewielkich budynkach (maksymalnie dwie kondygnacje) panele mogą być głównym elementem konstrukcji. W przypadku większych budowli uzupełniają ją, a podstawę stanowi szkielet z drewna czy metalu.
W porównaniu do budownictwa szkieletowego, budownictwo z wykorzystaniem SIP daje możliwość zmniejszenia grubości ścian, co skutkuje większą powierzchnią użytkową domu, szybkością montażu i eliminacją mostków termicznych. Ta technologia pozwala pozyskać wysoką energooszczędność i odporność strukturalną, co owocuje obniżeniem kosztów za ogrzewanie i wentylację. Panele SIP osiągają o wiele wyższy współczynnik energooszczędności niż domy budowane w bardziej tradycyjny sposób (np. z pustaków). Izolacja cieplna minimalizuje koszty ocieplenia budynku. Ściany tego typu wytrzymują obciążenie 3 ton/30 cm konstrukcji, co umożliwia budowanie coraz trwalszych i większych domów.
Do tej technologii można dostosować niemal każdy projekt, ale należy uwzględnić jej specyfikę. Nie można w takiej ścianie np. dorobić dodatkowego gniazda wtykowego, co powoduje, że rozmieszczenie instalacji musi być bardzo szczegółowo przemyślane i zaplanowane.
Panele SIP bywają klasyfikowane jako technologia ekologiczna. Mimo że podstawą rdzenia jest ropa naftowa, to poziom jej zużycia jest niski w porównaniu do innych materiałów budowlanych. Dodatkowo, podczas budowy zużywa się mało energii na każdym etapie: produkcji materiałów, transportu, jak i końcowego montażu i dalszego użytkowania. Ich dodatkową zaletą jest wytrzymałość na klęski żywiołowe – w USA domy budowane z tych paneli wytrzymywały nawet huragany. Prowadzone badania wykazują, że są one bardziej wytrzymałe niż beton. Z uwagi, że budynki z paneli SIP cechuje duża sztywność bryły, powstają z nich obiekty na terenach o wysokiej aktywności sejsmicznej lub narażonych na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych.