Dom szkieletowy – jaka technologia jest najkorzystniejsza cenowo?
Budownictwo szkieletowe to ostatnimi czasy coraz bardziej popularna technologia. Wśród zalet w pierwszej kolejności wymienia się szybkość budowy oraz możliwość budowania tych domów o każdej porze roku. Takie możliwości daje „sucha” technologia. Nie trzeba bowiem czekać, aż materiały się zwiążą lub stwardnieją (jedynie przy wylewce fundamentów).
Domy szkieletowe stawia się w różnych technologiach – skandynawskiej, kanadyjskiej oraz z zastosowaniem szkieletu stalowego. Który z wymienionych systemów będzie opcją najkorzystniejszą cenowo?
Technologia kanadyjska
Przy budowie systemem kanadyjskim komponenty tworzące konstrukcję budynku, ściany oraz strop mają grubość 3,8 cm. Większość z nich składa się dopiero na placu budowy. Z jednej strony stanowi to atut, ponieważ dzięki temu można realizować również indywidualne projekty budynków (przy czym taka budowa będzie na pewno droższa). Z drugiej zaś strony powoduje to wolniejsze tempo prac, za robociznę będzie trzeba zatem zapłacić więcej. Ponadto, ściany zewnętrzne domów budowanych w tej technologii pokryte są zazwyczaj litym drewnem. Ten drogi materiał generuje więc także dość spore koszty.
Technologia skandynawska
Ze względu na to, że w technologii skandynawskiej moduły powstają w większości w fabrykach, a na budowie są jedynie montowane, uznaje się ją za szybszą oraz tańszą od systemu kanadyjskiego. Wprawdzie wszystkie te domy są do siebie bardzo podobne, powoduje to jednak znaczne obniżenie kosztów. Również elewacja domu najprawdopodobniej wyniesie inwestora mniej, ponieważ do pokrycia ścian zewnętrznych stosuje się materiały tańsze od drewna, takie jak tynk, cegła okładzinowa lub drewniana licówka. Ponadto, ze względu na bardziej skomplikowaną budowę słupów, w systemie skandynawskim stosuje się mniej nadproży i oczepów niż w kanadyjskim. Te rozwiązania także przyczyniają się więc do redukcji kosztów. Dodatkowo budynki skandynawskie charakteryzują się bardzo szczelną konstrukcją, która sprawia, że dom dobrze izoluje ciepło, wycisza oraz jest energooszczędny.
Zastosowanie szkieletu stalowego
Następna technologia polega na zastosowaniu szkieletu stalowego przy budowie domu modułowego i cieszy się dużą popularnością w Stanach Zjednoczonych. Dom buduje się z profili stalowych, w których tworzy się otwory umożliwiające przeprowadzenie instalacji. W większej części powstaje on więc w fabryce, a na miejscu budowy łączy się tylko większe elementy. Czas budowy jest zbliżony do systemu skandynawskiego. Koszty robocizny powinny być zatem również podobne, jednak z powodu małej ilości firm specjalizujących się w tego typu budownictwie konkurencja jest niska, a ceny wyższe. Możliwe, że właśnie z tego względu technologia nie jest popularna w budownictwie mieszkaniowym w naszym kraju. Stosuje się ją częściej przy budowie obiektów przemysłowych.
Podsumowując, to budowa systemem skandynawskim będzie najkorzystniejsza cenowo. Choć sama stal może być tańsza, to dodatkowe wydatki związane z zastosowaniem tej technologii spowodują, że koszt takiej budowy może finalnie okazać się wyższy. Należy wtedy bowiem wziąć pod uwagę wydatki m.in. na dobrą wentylację (stal ma niską przepuszczalność pary), powłokę ocynkowaną (zapobiega ona korozji) oraz droższą robociznę.