Dom przed zimą – co sprawdzić?
W większości regionów kraju zimy są zdecydowanie łagodniejsze niż przed laty. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zadbać o właściwe przygotowanie naszego domu do najchłodniejszej pory roku. Wcześniejsze sprawdzenie stanu technicznego instalacji i systemów uchroni nas przed poważną awarią i niepotrzebnymi kosztami.
Odpowiednie przygotowanie nieruchomości do sezonu zimowego może sprawić, że nie zaskoczą nas niekorzystne warunki atmosferyczne i niskie temperatury. Sprawdzenie urządzeń i instalacji pomoże nam przetrwać zimę, nawet jeśli wystąpią duże przymrozki. Właściwe działanie systemów grzewczych, odpowiednia wentylacja i izolacja sprawią, że zużycie energii będzie na umiarkowanym poziomie i nie zaskoczą nas duże wydatki.
Weryfikacja stanu technicznego
Kompleksowa inspekcja stanu technicznego nieruchomości pomoże nam przygotować się do zimy, zrealizować niezbędne naprawy i zniwelować usterki. Warto sporządzić listę czynności do wykonania, aby mieć pewność, że nie zapomnieliśmy o żadnym ważnym elemencie.
- Drzwi i okna
Przed zimą powinno się sprawdzić stan uszczelek w drzwiach i oknach, i w razie potrzeby wymienić je na nowe. W przypadku drzwi zewnętrznych warto sprawdzić działanie zamków i we właściwy sposób zabezpieczyć je przed wilgocią i niskimi temperaturami.
Nowoczesne okna można przestawić na tryb zimowy, wtedy ściślej przylegają do ramy. Trzeba zadbać, żeby mieszkanie nie było zbyt szczelne, bo powoduje to inne problemy, takie jak pojawienie się wilgoci, obniżenie jakości powietrza w pomieszczaniu, a w skrajnych przypadkach pojawia się ryzyko wystąpienia zbyt dużego stężania tlenku węgla. Aby tego uniknąć, należy sprawdzić ustawienie nawiewników oraz stan i jakość działania wentylacji.
- Instalacje
Oprócz wentylacji powinniśmy sprawdzić instalację wodną. W tym przypadku powinniśmy dokładnie przyjrzeć się stanowi izolacji oraz zabezpieczyć elementy znajdujące się na zewnątrz, np. osuszyć system nawadniający, zabezpieczyć przyłącza, fontanny i zbiorniki na wodę.
Warto sprawdzić stan instalacji elektrycznej, w tym oświetlenie zewnętrzne, które w zimie jest częściej i intensywniej używane.
- System ogrzewania
Kontrola źródła ciepła jest jednym z najważniejszych elementów przygotowania do zimy. Powinniśmy zlecić przegląd pieca i innych urządzeń grzewczych, sprawdzić i odpowietrzyć grzejniki oraz zadbać o odpowiednią ilość opału.
Jeśli mamy w domu kominek, to również powinniśmy go sprawdzić i oczyścić, co poprawi jego wydajność i nasze bezpieczeństwo.
Jeśli używamy pieca na paliwo stałe, to bezwzględnie powinniśmy przeprowadzić przegląd kominiarski. Kominiarz usunie nagromadzoną sadzę i sprawdzi stan przewodu kominowego, dzięki czemu unikniemy pożaru sadzy lub zatrucia tlenkiem węgla (czadem).
Regularnie warto również sprawdzać stan pokrycia dachowego oraz rynien.
Większość czynności związanych ze sprawdzeniem stanu technicznego nieruchomości możemy przeprowadzić samemu. Systemy grzewcze, kotły, piece oraz urządzenia gazowe i elektryczne powinna sprawdzić osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Można też zlecić kompleksową analizę stanu nieruchomości wyspecjalizowanym firmom.
Zapasy na zimę
W ramach przygotowań do zimy, szczególnie na terenach, gdzie mogą wystąpić obfite opady śniegu lub porywiste wiatry, warto zadbać o odpowiednie zapasy. W awaryjnej sytuacji woda, jedzenie akumulatory lub powerbanki, latarki i świeczki pozwolą nam przetrwać kilka dni bez dostaw prądu i bieżącej wody.