Dachówka fotowoltaiczna

Erstudiostok/bigstockphoto.com

Dachówki fotowoltaiczne to nowość na rynku, ale coraz częściej zastępują panele słoneczne. To nowy pomysł na odnawialne źródło energii elektrycznej w domu, gdyż ich zadaniem jest przetwarzanie światła słonecznego w prąd elektryczny. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Tzw. dachówki solarne działają na takiej samej zasadzie, jak tradycyjne kolektory słoneczne. Absorbują promienie słoneczne, a następnie przetwarzają je w prąd o stałej częstotliwości. Dzięki wyposażeniu dachu w inwertory prąd stały może być także przetwarzany na prąd zmienny. Co za tym idzie, nadaje się do domowych instalacji elektrycznych, a właściciele takowego dachu mogą się cieszyć darmową energią elektryczną.

Dachówki fotowoltaiczne wykonane są z krystalicznego krzemu. Ich skuteczność zależy jednak od intensywności promieni słonecznych, a więc także od pory roku. Dachówka uzyskuje niemal taką samą sprawność, jak tradycyjne panele fotowoltaiczne. W przypadku modułów monokrystalicznych możemy przetworzyć do 22 procent energii słonecznej. Jest to bardzo dobry wynik, który zapewnia wysoką skuteczność działania. Producenci dachówek zapewniają także o ich wysokiej trwałości. Podkreślają,  że ich odporność okazuje się znacznie wyższa w porównaniu z tradycyjną dachówką ceramiczną. Dobrej jakości modele będą odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych. Ich sprawność działania będzie dodatkowo podwyższona przez możliwość samooczyszczania się dachówek.

Jakie jeszcze korzyści może nam przynieść to nowoczesne rozwiązanie? Zaletą z pewnością będzie atrakcyjny wygląd połaci dachowej. Szklane dachówki solarne przypominają dachówki ceramiczne i w przeciwieństwie do tradycyjnych paneli fotowoltaicznych nie wystają poza obrys budynku. Dodatkowo mogą być montowane na dachach o różnych kształtach i wymiarach. Plusem jest także to, że nowoczesna dachówka solarna może być kilkukrotnie bardziej żywotna niż tradycyjne panele słoneczne

Nie ma jednak rozwiązań doskonałych, dlatego należy też wspomnieć o pewnych wadach i ograniczeniach dachówek fotowoltaicznych. Ich efektywne działanie zależne jest od kształtu i kąta nachylenia połaci, czego nie jesteśmy w stanie regulować tak, jak w przypadku tradycyjnych kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych. To, co może zniechęcić potencjalnych nabywców, to również ich wysoka cena. Jest to rozwiązanie dość nowe, gdyż pierwsze dachówki fotowoltaiczne weszły na rynek w 2005 r. Obecnie do wyboru jest kilka modeli dachówek oferowanych przez znane firmy. Mimo wszystko, zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla domowego budżetu są tradycyjne panele słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.