Czym jest net billing?

Net-billing to forma rozliczania energii elektrycznej dla prosumentów, która w 2022 roku zastąpiła dotychczasowy system opustów. Wprowadzenie tego modelu oznacza istotne zmiany dla osób korzystających z instalacji fotowoltaicznych. W poniższym artykule omówimy szczegóły dotyczące tego sposobu rozliczeń.

Czym jest net-billing?

Net-billing to system rozliczania energii elektrycznej, w którym prosumenci sprzedają nadwyżki wyprodukowanej energii do sieci po ustalonej cenie rynkowej, a kupują energię, gdy ich instalacje fotowoltaiczne nie pokrywają zapotrzebowania. W nowym modelu prosument posiada konto, które jest prowadzone przez sprzedawcę energii. Konto to służy do monitorowania i rozliczania nadwyżek energii elektrycznej wprowadzonej do sieci oraz pobranej z sieci.

Jak działa net-billing?

Energia, której konsument nie zużywa na bieżąco, jest oddawana do sieci po cenie ustalonej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Kiedy instalacja fotowoltaiczna nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania energetycznego prosumenta, energia jest kupowana od dostawcy według stawek sprzedawcy. Wprowadzono również pojęcie depozytu prosumenckiego. Jest to wirtualny portfel, do którego trafiają środki ze sprzedaży energii. Z niego też są pobierane fundusze na zakup energii. Po dwunastu miesiącach, jeśli środki nie zostaną wykorzystane, nadpłata zostaje zwrócona, jednak maksymalna kwota zwrotu wynosi 20% wartości energii sprzedanej do sieci w danym miesiącu.

Kto musi, a kto nie musi korzystać z net-billingu?

Rozliczanie się w systemie net-billing jest obowiązkowe dla właścicieli mikroinstalacji fotowoltaicznych uruchomionych po 31 marca 2022 roku. Osoby, które zdecydowały się na inwestycję po tym terminie, muszą więc korzystać z nowego systemu. Dotychczasowi prosumenci, którzy rozpoczęli produkcję energii przed 31 marca 2022 roku (zgodnie z datą złożenia wniosku o przyłączenie do operatora systemu dystrybucyjnego), mogą pozostać przy starym systemie opustów. Prawo do korzystania z tego systemu mają również osoby, które zawarły umowy na zakup, montaż lub dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych przed 1 kwietnia 2022 roku, o ile umowa dotyczy projektu współfinansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego. Inwestycja musiałaby być jednak zakończona przed końcem 2023 roku.

Jak działał system opustów?

W systemie opustów osoby z nich korzystające nie sprzedawały nadwyżek energii, lecz przekazywały je nieodpłatnie do sieci. W zamian za to miały one prawo do nieodpłatnego odbierania energii w okresach zwiększonego zapotrzebowania, lecz z pewnym przelicznikiem. Za każdą 1 kWh przekazaną do sieci, prosument mógł odebrać 0,8 kWh. W instalacjach powyżej 10 kWp przelicznik wynosił 0,7 kWh za każdą 1 kWh przekazaną do sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.