Cyklinowanie drewna

 

ljupchoskopje/bigstockphoto.com

Kilka lat temu posiadacze starych, porysowanych parkietów masowo wymieniali je na nowoczesne panele podłogowe, które kusiły dość niską ceną. Dzisiaj moda na drewniane parkiety wraca. Prawdziwe, drewniane podłogi, choć droższe, są materiałem uniwersalnym, ciepłym, który pasuje do większości wnętrz, a do tego mają bardzo istotną zaletę –  są ekologiczne i odnawialne. Zatem jeśli nasz parkiet jest porysowany i stracił połysk wystarczy poddać go renowacji, aby służył nam kolejne lata.

O drewniane podłogi nie wystarczy dbać co dzień, ale co kilka lat konieczne jest cyklinowanie, aby znów wyglądały jak nowe.  Czym jest cyklinowanie? Mówiąc najprościej to proces szlifowania wierzchniej warstwy podłogi.  Po zdarciu cienkiej powłoki należy oczyścić drewno i ponownie je zabezpieczyć farbą lub lakierem. Do cyklinowania nadają się zarówno parkiety, mozaiki, podłogi drewniane, jak i niektóre rodzaje paneli podłogowych.  Do cyklinowania wykorzystuje się specjalną maszynę, zwaną cykliniarką. Obsługa jej wymaga jednak staranności i doświadczenia, dlatego najczęściej cyklinowanie podłóg zleca się fachowcom, którzy posiadają odpowiedni sprzęt do tego przeznaczony oraz wiedzę, w jaki sposób zrobić to najlepiej. Jeśli jednak mamy choćby niewielkie doświadczenie w cyklinowaniu, możemy wypożyczyć potrzebne maszyny i wyszlifować podłogi samodzielnie. Sami musimy ocenić i zastanowić się, co najbardziej nam się opłaca. Profesjonalne odnawianie podłogi może potrwać nawet kilka dni.

Zanim przystąpimy do cyklinowania, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się, jak bardzo zniszczona jest nasza podłoga. Jeśli są to typowe oznaki użytkowania, np.  wytarte miejsca po krzesłach, drobne zabrudzenia, ślady po rozlanych napojach czy wytarte ścieżki  w najbardziej eksploatowanych miejscach, wówczas  wystarczy jednorazowe cyklinowanie. Przy parkietach mocno zniszczonych wymagane bywa nieraz kilkukrotne cyklinowanie, aż się dojdzie do powierzchni, na której nie będzie widać śladów poprzedniego używania.

Zanim sami przystąpimy do pracy lub wpuścimy fachowców, musimy odpowiednio przygotować pomieszczenie. Przede wszystkim wynieść meble i przedmioty, także firanki, żaluzje i rolety.  Kolejny krok to usunięcie listew przypodłogowych i dokładne odkurzenie podłogi. Następnie musimy sprawdzić, czy w podłogę nie zostały wbite gwoździe lub inne ostre elementy, które mogą uszkodzić cykliniarkę. Jeżeli zdecydowaliśmy się na wykonanie cyklinowania na własną rękę, obowiązkowo zaopatrzmy się w maskę chroniącą przed pyłem, który unosi się podczas szlifowania.

Do cyklinowania parkietów najczęściej wykorzystuje się cykliniarki taśmowe, ale również szlifierki krawędziowe, dzięki którym  możliwe jest wyczyszczenie mniej dostępnych miejsc, jak na przykład powierzchni pod grzejnikami. Co bardzo ważne, cyklinowanie należy powtórzyć od trzech do pięciu razy, pamiętając o zmianie papieru ściernego na drobniejszy. Przed ostatnim cyklinowaniem zazwyczaj szpachluje się wszelkiego rodzaju ubytki w parkiecie za pomocą specjalistycznej masy. Po cyklinowaniu należy dokładnie oczyścić drewnianą podłogę, a następnie nałożyć na nią podkład, który będzie stanowił dodatkowe zabezpieczenie drewna. Kiedy podkład wyschnie, przystępujemy do ostatniego etapu odnawiania drewnianej podłogi, jakim jest lakierowanie. Aby efekt był jak najlepszy, lakier nakładamy w dwóch lub trzech warstwach.

O czym jeszcze warto wiedzieć, aby efekt cyklinowania był perfekcyjny? Należy zastosować się do kilku ważnych zasad. Pierwszą z nich jest dobór właściwych kierunków szlifu. Zależą one od układu, wielkości i wzoru podłogi. Dodatkowo nie powinno się każdej warstwy szlifować w tym samym kierunku. Kolejna ważna zasada to odpowiednie wyregulowanie cykliniarki i zachowanie kolejności używania papierów ściernych. Dodatkowo należy zadbać o prawidłowe wykończenie miejsc trudno dostępnych i brzegów podłogi. Zaraz po cyklinowaniu nie zapomnijmy o porządnym oczyszczeniu podłogi z pyłu i kurzu i starannym zabezpieczeniu farbą lub lakierem.

Aby parkiet służył nam jak najlepiej, warto czyścić go na bieżąco i chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Cyklinowanie z kolei przeprowadza się zwykle raz na kilka lat. Regularne odnawianie podłogi zwiększy jej odporność oraz trwałość, a dodatkowo zapewni jej elegancki wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.