Co wpływa na koszt budowy domu z bali?
Dom z bali może powstać bardzo szybko i jest tani w użytkowaniu, ponieważ potrzebujemy mało energii na jego ogrzanie. Niestety koszt jego budowy może być wyższy niż w przypadku realizacji inwestycji w tradycyjnej technologii murowanej.
Główną zaletą domów z bali jest krótki czas budowy. Dom w stanie surowym zamkniętym może powstać w zaledwie 2-3 miesiące. Średni czas budowy tradycyjnego murowanego domu to zazwyczaj około dwóch lat.
Drewno użyte do budowy zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną, dzięki czemu łatwo w domu utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały rok. Dzięki temu, że łatwo dograć dom zimą i schłodzić latem wydatki na energię mogą być zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnego domu.
Co wpływa na koszt budowy?
Na koszt budowy domu z bali wpływa kilka czynników. Będzie on zależeć od wielkości domu, stopnia skomplikowania projektu, cennika firmy zajmującej się przygotowaniem surowca i postawieniem konstrukcji, ale przede wszystkim od rodzaju i jakości używanego drewna.
Chcąc uniknąć nadmiernych wydatków, warto zdecydować na się na prosty projekt, z niezbyt skomplikowaną konstrukcją dachu. W przypadku średniej wielkości domów najkorzystniej cenowo wychodzi budowa budynków z poddaszem użytkowym. Parterowy dom wymaga większych fundamentów przy takiej samej powierzchni. Budując dom z kilkoma kondygnacjami, zużyjemy więcej materiałów na ściany i stropy.
Cena surowca w przypadku średniej wielkości domu o prostej konstrukcji może stanowić 60-70 proc. całości kosztów budowy. W przypadku domów z bali drewna potrzeba znacznie więcej niż w przypadku np. domów szkieletowych, w których jak nazwa wskazuje, z drewna wykonywany jest tylko szkielet budynku, a nie cała konstrukcja ścian i stropów.
Jakie drewno wybrać?
Bale do budowy najczęściej są z drzew iglastych. Popularne są przede wszystkim świerki i sosny, ponieważ są wytrzymałe i mają dobry stosunek ceny do jakości. Wymaga jednak dodatkowego zabezpieczenia, aby uniknąć pękania lub zawilgocenia. Zdecydowanie lepszą odporność mają bale z jodły, modrzewia, czy cedru. Niestety za wyższą trwałość trzeba zapłacić zdecydowanie więcej.
Drewno warto kupować bezpośrednio w tartaku, unikając w tej sposób marży nakładanej przez pośredników. Najczęściej najlepszym rozwiązaniem jest wybór średniej klasy materiałów. Jakość i parametry techniczne będą wystarczające dla większości inwestycji, a cena niewygórowana.
Niezależnie od wybranego gatunku drewna musi być ono dobrze wysuszone i odpowiednio zabezpieczone. W tym przypadku nie są wskazane oszczędności na jakości przygotowania materiałów.
Szacując koszt budowy, trzeba wziąć pod uwagę, że ceny drewna bardzo szybko rosną. Z tego powodu należy kalkulować z dodatkowym buforem, aby się nie okazało, że zabraknie środków na realizację inwestycji.
Jak wpływa typ bali na ich cenę?
Najtańszym rozwiązaniem są bale pełne zrobione z litego drewna. W podobnej cenie są bale klejone z kilku elementów drewnianych. Najdroższe będą bale warstwowe, w których pomiędzy okładzinami drewnianymi znajduje się dodatkowa warstwa izolacyjna. W takim przypadku nie jest też konieczne dodatkowe ocieplenie.
Izolacji termicznej nie będą też potrzebować budynki wykonane z bali o grubości 200-300 milimetrów. Cieńsze będą tańsze, ale konieczne będzie wykonanie dodatkowej termoizolacji.
Koszt ekipy budowlanej
Koszt robocizny może sięgnąć nawet 30 proc. wszystkich wydatków na budowę. Będzie on uzależniony od regionu kraju, a także doświadczeniem monterów.
Do wykonania domu z bali warto wybrać droższą, ale sprawdzoną ekipę, która ma dobre opinie i doświadczenie potwierdzone zrealizowanymi inwestycjami. Źle wykonany dom może się szybko wychładzać, a w skrajnych przypadkach jego użytkowanie może być niebezpieczne.