Co sadzić w ogrodzie jesienią?
Jednym z miejsc, które daje nam odpocząć i zrelaksować się po ciężkim tygodniu w pracy jest nasz ogród. W Polsce ze względu na umiarkowany klimat trzeba dostosować swoje prace ogrodowe do konkretnej pory roku. Wakacje już za nami, rok szkolny w pełni, a to oznacza, że nieubłaganie zbliża się jesień, a wraz z nią coraz niższa temperatura powietrza i coraz krótsze dni. Z poniższego artykułu dowiesz się, co warto zasadzić w ogrodzie jesienią i jak skutecznie w tym czasie zadbać o jego pielęgnację.
Jesienne porządki i prace ogrodowe
Nie wszyscy kojarzą jesień z porą roku, w której sadzi się rośliny na działkach i ogrodach. Nic bardziej mylnego. Wrzesień i październik to miesiące znane wśród pasjonatów ogrodnictwa jako sprzyjające pracom ziemnym i zadbaniu o swoją roślinną oazę niezależnie od tego, czy znajduje się na przydomowym poletku, czy na działce ROD. Wyżej wspomniane miesiące są idealne, aby zasiać trawę lub posadzić drzewa i krzewy, które swoją obecnością będą przez kolejne lata upiększać naszą działkę. Możemy więc być pewni, że jesienne prace ogrodowe mają ogromny sens i pozytywnie wpłyną nie tylko na użyźnienie gleby, na której trwać będą prace, ale też na nasadzone rośliny, których wiele rodzajów szybciej zakorzeni się w chłodniejszych warunkach atmosferycznych.
Co warto posadzić w jesiennym ogrodzie?
Trawnik, drzewa i krzewy, a nawet żywopłot to tylko niektóre z pomysłów, nad którymi warto się zastanowić przed ostateczną decyzją w co zaangażować się jesienią, jeśli chodzi o prace ogrodowe. Jesienią warto pomyśleć nad zasadzeniem roślin cebulkowych. Jeżeli wsadzimy je wczesną jesienią, to już w kwietniu będziemy mogli cieszyć się ich kolorami. Niektóre gatunki do pełnego rozkwitu potrzebują zaledwie kilku miesięcy, a jesień jest porą, w której najlepiej dorastają. Do wspomnianych należą m.in. narcyz, krokus, tulipan, lilia, zawilec, hiacynt i szafirek.
Wrzesień jest miesiącem, w którym gleba lubi przyjmować nasiona kwiatów. Kiedy zasiejemy w jesiennym okresie maki, chabry czy bławatki, to wiosną, a najpóźniej latem podziwiać będziemy ich pełny kwiatostan.
Jesień to miesiąc sprzyjający krzewom. Jeżeli marzymy o żywopłocie wyznaczającym granicę naszego ogródka lub innej nieruchomości warto zasadzić go jesienią. Bukszpan, berberys, czy ostrokrzew to tylko niektóre z krzewów, które wsadzone w czasie od września do listopada nie będą miały problemów z przyjęciem się w ziemi.
Zabezpieczenie ogrodu przed zimą
Jesień to pora roku poprzedzająca najzimniejszą spośród czterech, czyli zimę. Z tego właśnie powodu dobrą rzeczą jest zadbanie i przygotowanie ogrodu na trudniejsze warunki pogodowe. Zanim nadejdą mrozy niezbędne jest, aby schować wszystkie rośliny nielubiące ujemnych temperatur np. do piwnicy. Warto też zadbać o odpowiednie nawadnianie swoich zielonych ulubienic, które podziękują nam swoim wdziękiem na wiosnę w przypadku suchej zimy. Rośliny, które szybko odrastają powinny zostać jeszcze przed pierwszym śniegiem odpowiednio przycięte. Jeżeli w naszym ogrodzie mamy drzewa liściaste, pamiętajmy o regularnym czyszczeniu ziemi z opadniętych liści.