Co daje olejowanie drewna?
Dziś coraz więcej osób jest „eko” i dlatego też budując swój dom bądź adaptując jakiś budynek o drewnianych konstrukcjach wolą wybierać ekologiczną wersję dla lakierów, czyli oleje, które świetnie konserwują drewno zarówno krajowe, jak i egzotyczne. Jakie oleje się do tego wykorzystuje, w jakim celu i w jakich przypadkach – o tym w artykule.
Olejowanie drewna to sposób jego konserwacji, który:
- wzmacnia kolor,
- uwydatnia słoje,
- pozwala zachować naturalny wygląd drewna,
- w celu odnowienia powierzchni nie wymaga cyklinowania, wystarczy pomalować kolejną warstwą oleju,
- reguluje mikroklimat wnętrza desek,
- jest odporny na uszkodzenia,
- ma niezwykłą zdolność do regeneracji (rysy na takiej posadzce nie zmieniają swojego koloru, natomiast drewno w niewielkich ubytkach pęcznieje, dzięki czemu wypełnia zarysowania)
Ta ekologiczna alternatywa dla lakieru wnika w głąb drewna, nie zatykając jego porów. Pozwala to drewnu oddychać, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach o zmiennej wilgotności bądź powierzchniach narażonych na niekorzystne warunki atmosferyczne albo narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto drewno olejowane jest przyjemniejsze w dotyku, a także nie elektryzuje się oraz przyciąga mniej kurzu. Starzeje się ono w naturalny sposób i z wiekiem nabiera szlachetności starego drewna.
W jakich przypadkach najlepiej sprawdza się olejowanie drewna:
- na tarasie,
- w przypadku posiadania mebli ogrodowych,
- w pomieszczeniach narażonych na intensywne użytkowanie (salonach tanecznych, bezpośrednio przy wejściu do mieszkania, w korytarzach)
W zależności od funkcji pomieszczeń, jakie będą olejowane, wybiera się odpowiedni olej, wosk lub olejowosk. Oleje dzielą się na twardniejące (z dodatkami środków utwardzających, zwykle żywic), które sprawdzają się np. na podłogach tanecznych i innych powierzchniach często użytkowanych i nietwardniejące (słonecznikowe, lniane), które dają tylko niewielką ochronę przed zabrudzeniami i ścieraniem. Olejowoski tworzą widoczną warstwę na powierzchni i należy ich unikać na powierzchniach tanecznych bądź sportowych, gdyż istnieje ryzyko poślizgu. Wosk ochrania i pielęgnuje drewno, działa antystatycznie i sprawia, że podłoga może oddychać, zapobiegając też wnikaniu wody. Nie wnika on jednak aż tak głęboko w pory drewna jak olej. Można go stosować na powierzchniach drewnianych – od normalnie do bardzo mocno obciążonych podłóg.
Powłokę olejowaną możemy barwić na różne kolory, przyciemniając ją lub uzyskując efekt podłogi bielonej. Zanim zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie pamiętajmy, że dopiero zaolejowanie kilku warstw skutecznie będzie chroniło naszą drewnianą podłogę i że szybciej będzie się ona niszczyła niż gdy pomaluje się ją lakierem.
Podłoga olejowana cechuje się lekkim, aksamitnym połyskiem, mimo iż jest matowa. Konserwuje się ją raz na pół roku lub raz na kwartał (pomieszczenia częściej użytkowane) za pomocą regularnych zabiegów pielęgnacyjnych przy użyciu oleju renowacyjnego.