Budownictwo

Specjalistyczne teksty dotyczące wykorzystania drewna w budownictwie

Dom przed zimą – co sprawdzić?

W większości regionów kraju zimy są zdecydowanie łagodniejsze niż przed laty. Nie oznacza to jednak, że nie musimy zadbać o właściwe przygotowanie naszego domu do najchłodniejszej pory roku. Wcześniejsze sprawdzenie stanu technicznego instalacji i systemów uchroni nas przed poważną awarią i niepotrzebnymi kosztami.

Dom modułowy a kontenerowy

Budowa domu to marzenie wielu, ale koszty tradycyjnych inwestycji mogą odstraszać. Dlatego coraz więcej osób rozważa alternatywne opcje takie jak domy modułowe i kontenerowe. Obie te formy budownictwa mają swoje zalety, w tym niższe koszty i krótszy czas budowy, jednak różnią się pod względem funkcjonalności, estetyki i możliwości adaptacyjnych. W artykule porównamy te dwa rozwiązania,

Świadectwa charakterystyki energetycznej – będą zmiany

Szykują się zmiany w ustawodawstwie dotyczącym zasad wystawiania świadectw energetycznych. Ich główny cel to dokładniejsze określanie jakości energetycznej zabudowy i szacowanie wydatków związanych z energią i ogrzewaniem. Obecnie dokumenty takie bywają wystawiane online, bez obejrzenia budynku. Według informacji, do których dotarli dziennikarze Gazety Prawnej, w zeszłym roku jedna osoba wystawiła aż 20 tysięcy świadectw. Hurtowo

Planowane zmiany w przepisach budowlanych – będzie więcej elementów drewnianych?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii szykuje zmiany w prawie budowlanym. Nowe przepisy umożliwić mają m.in. szersze zastosowania elementów drewnianych przy wznoszeniu budynków oraz doprecyzować kwestie związane z usytuowaniem budynku na działce budowlanej. Projekt ten stanowi jeden z elementów zmian porządkujących zasady budowania oraz usuwających rozbieżności interpretacji przepisów.

Budowa domów do 70 mkw. – zmienią się przepisy?

Wprowadzenie przepisów, które ułatwiają budowę domów do 70 mkw., mało przyśpieszyć realizację takich inwestycji i ograniczyć formalności. Tymczasem brak odpowiednich regulacji doprowadził do rozwoju patologicznych praktyk. Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce to zmienić – trwają prace nad nowymi przepisami. O co właściwie chodzi?

Termomodernizacja domu – aktualne programy i dotacje

Zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię cieplną to krok w stronę oszczędności, który wymaga jednak sporych inwestycji początkowych. Jeżeli zdecydujesz się na ten krok, rozważ skorzystanie z odnawialnych źródeł energii. W Polsce dostępne są liczne programy dofinansowań, dzięki którym możesz przeprowadzić termomodernizację niższym kosztem. Z których możesz skorzystać?

Co wpływa na koszt budowy domu z bali?

Dom z bali może powstać bardzo szybko i jest tani w użytkowaniu, ponieważ potrzebujemy mało energii na jego ogrzanie. Niestety koszt jego budowy może być wyższy niż w przypadku realizacji inwestycji w tradycyjnej technologii murowanej.

Domy z drewna a energooszczędność

Bardzo łatwo sprawić, żeby dom drewniany nie potrzebował energii pobieranej z sieci. Musimy jednak pamiętać, że wiele czynników wpływa na to, ile energii zużywa budynek. Inwestycja w nowoczesne technologie i rozwiązania już na etapie budowy zwróci nam się w postaci bardzo niskich rachunków za prąd lub ogrzewanie.

NIK ocenia Polskie Domy Drewniane

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) skontrolowała spółkę Polskie Domy Drewniane (PDD) – operatora rządowego programu Mieszkanie Plus. Zgodnie z założeniami spółka miała wybudować 11 tysięcy mieszkań w budynkach wielorodzinnych i 950 domów jednorodzinnych do 2022 roku. Celu jednak nie udało się zrealizować.

Sprzedaż domu z fotowoltaiką – co z nadwyżką prądu?

Rosnąca popularność fotowoltaiki sprawia, że na rynku wtórnym jest coraz więcej ofert sprzedaży domów wyposażonych w instalację do produkcji energii elektrycznej. W jaki sposób sprzedający może rozliczyć się z firmami energetycznymi z nadwyżki wyprodukowanej energii i czy nabywca może liczyć na darmowy prąd?