Budowa domu drewnianego – z jakiego drewna wychodzi najtaniej?
Pandemia to czas ożywienia nie tylko na rynku nieruchomości, ale i w branży budowlanej. Dla wielu z nas izolacja czy praca w domu była czasem nad refleksją nad warunkami mieszkalnymi. Spora część Polaków zatęskniła w tym czasie za domem z ogrodem. Tego typu marzenia przychodzą też do nas z zachodu, gdzie lansowany jest ideał mieszkania na przedmieściach właśnie w domu z ogrodem.
Te i wiele innych czynników sprawiło, że ceny materiałów budowlanych poszybowały w górę. Drewno, które dotąd uchodziło za jeden z najbardziej ekonomicznych budulców, jest dziś o jedną czwartą droższe niż było przed pandemią. W tych okolicznościach cena surowca przy budowie domu drewnianego jako główny koszt ma kluczowe znaczenie. Jaki gatunek w takim razie wybrać, by inwestycja się powiodła, a dom mógł służyć nam przez całe lata?
Od czego zależy cena drewna?
To, ile wydamy na drewno niezbędne do budowy domu, zależy przede wszystkim od jego gatunku. Do drzew najczęściej wybieranych pod budowę domu należą: świerk, sosna, jodła, modrzew i cedr. Ten ostatni jest zdecydowanie najdroższym budulcem. Ze względu na cenę w ostatnim czasie naprawdę trudno go dostać. Choć względy ekonomiczne zniechęcają nabywców, cedr jest trwały, odporny na wilgoć i pozytywnie wpływa na zdrowie mieszkańców domu.
Na podobnie wysokie koszty musimy nastawić się, jeśli myślimy o domu z modrzewia. Jest on najtrwalszym drewnem budowlanym, poza tym wybierając konstrukcje modrzewiowe nie musimy martwić się też wilgocią czy grzybem. Dobrze wysuszone drewno tych gatunków jest mocne i bardzo odporne na pasożyty.
Jak zaznaczyliśmy na wstępie, ceny drewna w ostatnim czasie znacząco wzrosły. W związku z tym wymienione wyżej gatunki rzadko są dziś wybierane pod budowę domów i siedlisk. Dużo popularniejsze są domy stawiane na przykład z jodły, świerku czy sosny. Ta ostatnia to zdecydowanie budulec najchętniej wybierany przez inwestorów. Dlaczego? Ponieważ cena tego drewna jest atrakcyjna, prócz tego sosna jest wytrzymała i łatwo poddaje się obróbce.
Minusy tego budulca? Jest mało odporny na wilgoć. Aby sosnowy dom był solidny, bezpieczny i trwały należy zadbać o odpowiednią impregnację.
Suszenie i fachowe zabezpieczenie przed wilgocią jest kluczowe również w przypadku jodły i świerku. Oba te gatunki drewna są wykorzystywane w budownictwie, jednak w przypadku materiałów budowlanych jakość ma znaczenie. Jeśli więc zależy nam na ekonomicznych rozwiązaniach, wybierzmy drewno tańsze, ale najwyższej jakości. Jest to szczególnie ważne w przypadku konstrukcji domu, która przecież musi być naprawdę solidna.
Cena budulca to nie jedyny koszt związany z drewnem przy budowie domu. Wspomniane suszenie, impregnacja i obróbka mają kluczowe znaczenie dla stanu drewna po latach eksploatacji. Dlatego właśnie jeśli nasz budżet jest ograniczony, zdecydowanie lepiej zmniejszyć metraż wymarzonego domu niż wybierać materiały gorszej jakości. Jeśli pójdziemy w tej kwestii na kompromis, ceny przyszłych napraw mogą przewyższyć dzisiejsze oszczędności.