Architektura drewniana

Drewniany wieżowiec w Szwajcarii

Budynki użyteczności publicznej kojarzą się przede wszystkimi ze szklanymi wieżowcami. Strzeliste konstrukcje ze stali zdobią centra największy metropolii na świecie Pojawił się jednak nowy, wyjątkowy trend – wysokie biurowce z drewna. Taka konstrukcja wydaje się mało trwała i nieodpowiednia do budowy imponującego budynku. Jednak nic bardziej mylnego. Inwestorzy coraz chętniej decydują się właśnie na takie

Dawne domy drewniane w Białymstoku

Drewniana zabudowa, która do niedawna była architektonicznym przeżytkiem, dziś wraca do łask. Dlaczego? Ponieważ drewno jako materiał budowlany jest bardziej ekologiczne niż beton. Łatwiej poddaje się recyklingowi i jest też przyjazne dla człowieka. Z tych powodów firmy budowlane szukają coraz to nowych rozwiązań z choćby częściowym zastosowaniem drewna. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko domów

Budynki wielokondygnacyjne z drewna

Budownictwo drewniane zyskuje na świecie coraz większą popularność. Najczęściej budulec ten stosuje się w przypadku domów jednorodzinnych, jednak powstaje coraz więcej budynków drewnianych o kilku kondygnacjach.

Domy przysłupowe

Domy przysłupowe, zwany też łużyckimi, przez niektórych określane jako perła budownictwa regionalnego. Ich charakterystyczna konstrukcja w Polsce występuje najczęściej na Dolnym Śląsku, na pograniczu Czech i Niemiec, za granicą natomiast znajdziemy je między innymi w Szwajcarii.

Styl zakopiański

Styl zakopiański, inaczej zwany również stylem witkiewiczowskim, to styl architektoniczny, który zainicjował Stanisław Witkiewicz w latach 1891–1914, przede wszystkim na terenie Podhala. Charakterystyczne drewniane nieruchomości najsilniej da się zauważyć w budownictwie pensjonatów górskich. Ponadto elementy stylu pojawiły się w niektórych górskich meblach, sprzętach gospodarczych, strojach czy na wyborach pamiątkowych. Do przedstawicieli tego stylu zaliczyć można

Architektura drewniana Wielkopolski

Niegdyś drewno było najpopularniejszym materiałem budowlanym. Co prawda było łatwo dostępne i proste w obróbce, ale było przy tym niezbyt wytrzymałe i bardzo łatwo ulegało zniszczeniu.

Domy podcieniowe

Domy podcieniowe to przykład zabytkowej architektury opartej na konstrukcji szkieletowej z drewna. Ich charakterystyczną cechą jest podcień – piętro wysunięte do przodu, oparte na słupach.

Architektura drewniana w Polsce

Niegdyś najpopularniejszym i najbardziej dostępnym materiałem budowlanym było drewno. Architektura drewniana pozostawiła po sobie mnóstwo obiektów drewnianych, z których wiele do dziś zachowało się w dobrym stanie.

Styl nadświdrzański (tzw. świdermajer)

Świdermajer, czyli styl nadświdrzański dotyczy architektury letniskowej, który tworzono z drewna na przełomie XIX i XX wieku. Najwięcej okazów stylu nadświdrzańskiego zobaczyć można przy linii Kolei Nadwiślańskiej, m.in. w Miedzeszynie, Otwocku, Józefowie, Międzylesiu czy Aninie. Najbardziej znanym twórcą tego stylu był Michał Elwiro Andriolli, który przeniósł alpejską architekturę w polskie realia.

Domy szachulcowe

Domy szachulcowe są wybudowane w konstrukcji słupowo-ryglowej. Są bardzo wyraziste i jedyne w swoim rodzaju. Miewają niepowtarzalne wzory, dzięki czemu bardzo wyróżniają się na tle innych domów. Ich charakterystyczną cechą jest widoczna drewniana dekoracja, która jest konstrukcją ściany szachulcowej. Tworzy ona wyraziste wzory w kratkę, którą przecina ceglane lub otynkowane wypełnienie.