Altany ogrodowe z drewna
Letni sezon na działce – tak sporo część z nas spędza wolne chwile latem na świeżym powietrzu. W razie niepogody nieocenionym schronieniem staje się altana. Z ażurowymi ścianami daje przyjemny chłód w upały oraz chroni przed wiatrem. Do wyboru jest wiele rodzajów altanek, które z pewnością dodadzą uroku naszemu ogrodowi. Najczęściej wykonuje się je z drewna, choć spotkać można także pomieszczenia metalowe i murowane.
Najczęstszych budulcem altanek ogrodowych jest drewno sosnowe bądź świerkowe. Musi być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone przed grzybami i pleśnią, aby materiał służył przez długie lata. W sprzedaży dostępne są już całkowicie gotowe altany, które po złożeniu można postawiać na posesji.
Jednakże decydując się na samodzielne wybudowanie altanki ogrodowej, pamiętać należy o właściwym postawieniu fundamentów. Ich minimalna głębokość to 50 centymetrów. Wówczas konstrukcja będzie stabilna i wytrzymała. Jako izolacji użyć można folii budowlanej. Dobrym pomysłem będzie również udekorowanie ażurowych ścian, np. pnączami roślin, co nada altance ciekawy wygląd, a dodatkowo również osłoni wnętrze. Najprostszym sposobem na wykonanie pokrycia dachowego będzie użycie papy.
Konstrukcja altany opiera się głównie na czterech słupach, na których następnie ustawia się dach. Jeżeli jednak zależy nam na komforcie i estetyce, altanę można wyposażyć w elektryczność i wodę, doprowadzając oczywiście właściwą instalację, a ponadto podłogę wykonać z płytek ceramicznych lub kamiennych. Wówczas altana stanie się luksusowym miejsce wypoczynku we własnym ogrodzie.
Popularność altan ogrodowych widoczna była już w okresie średniowiecza, kiedy to drewniane konstrukcje były miejscem zasłużonego wypoczynku. Ustawione pomiędzy drzewami i oplecione winoroślą były ozdobą każdego domostwa. Drewniane konstrukcje można było również zauważyć w renesansowych ogrodach. Z czasem atlanty zaczęły przypominać wiejskie chaty, starożytne świątynie lub gotyckie kaplice. Obecnie jednak powrócono do pierwotnych zasad tworzenia pomieszczeń w ogrodzie.
Po wybudowania wymarzonej altany ogrodowej nie można zapomnieć o jej pielęgnacji. Właściwe impregnacja drewna to podstawa długowieczności konstrukcji. Dach warto też osłaniać w razie ulewnych deszczy, by nie naruszyć pokrycia. Dbanie o poszczególne elementy umożliwi nam korzystanie z altany ogrodowej przez kolejne sezony wakacyjne.