Budynki wielokondygnacyjne z drewna
Budownictwo drewniane zyskuje na świecie coraz większą popularność. Najczęściej budulec ten stosuje się w przypadku domów jednorodzinnych, jednak powstaje coraz więcej budynków drewnianych o kilku kondygnacjach.
Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2007 roku pierwszy raz w historii ludzkości większa część światowej populacji mieszkała w miastach, a nie na terenach wiejskich. Tendencja ta się nasila, a według szacunków do roku 2050 aż 66% ludzkości będzie mieszkać na obszarach zurbanizowanych.
Z jednej strony oznacza to konieczność poszukiwania w miastach rozwiązań, które zapewnią miejsce do mieszkania na ograniczonej powierzchni. Powstawać będzie więc coraz więcej budynków wielokondygnacyjnych. Z drugiej strony obecne trendy w budownictwie zmierzają ku ekologicznym rozwiązaniem z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Wobec zwiększającej się wielkości populacji konieczne jest znalezienie rozwiązań, które będą możliwie najmniej ingerowały w środowisko.
Branża budowlana nie jest dla środowiska naturalnego neutralna. Produkuje ogromne ilości odpadów, a przy tym zużywa mnóstwo wody i energii. Częściowo problem ten rozwiązałoby używanie materiałów biodegradowalnych i odnawialnych. A do takich należy drewno. Poza tą zaletą w budownictwie doceniane jest z uwagi na swoje właściwości. Jest dobrym termoizolatorem i utrzymuje we wnętrzach optymalny poziom wilgotności, a także zdrowy mikroklimat. Budynki drewniane są przyjazne dla środowiska, zdrowia i samopoczucia, a przy odpowiedniej eksploatacji trwałe. Są one również lżejsze od konstrukcji betonowych, dzięki temu na tej samej powierzchni może powstać wyższy budynek z drewna, niż budynek w technologii tradycyjnej. Jest to szczególnie istotne w zabudowie miejskiej, gdzie zasoby gruntowe są ograniczone.
Dzięki nowoczesnym technologiom drewno można stosować do produkcji poszczególnych elementów konstrukcyjnych, jak płyty masywne, belki, czy materiały izolacyjne z włókien drzewnych. Z surowca tego powstają już nie tylko domy jednorodzinne, ale również budynki użyteczności publicznej i budynki wielokondygnacyjne. Obecnie najwięcej takich obiektów znajduje się w Wielkiej Brytanii.
Pierwszym budynkiem w aglomeracji londyńskiej był 4 kondygnacyjny biurowiec Fairmule House. Był to nowatorski projekt, który udowodnił sceptykom, że z drewna można budować również wzwyż. W 2009 roku natomiast powstał dziewięciopiętrowy budynek mieszkalny Murray Groove. Przez jakiś czas była to najwyższa konstrukcja tego typu z drewna na świecie. Jest to budynek posadowiony na betonowym fundamencie, który od drugiej kondygnacji wykonany jest z drewna.
Jednak aktualnie najwyższy budynek drewniany na świecie znajduje się w Norwegii. Jest to budynek o wysokości ponad 85 metrów, powstał w Brumundall, w mieście na północ od Oslo. Wykonany jest w technologii cross-laminated timber, czyli drewna laminowanego, które umożliwia tworzenie wysokich, a przy tym wytrzymałych konstrukcji.