Domy przysłupowe
Domy przysłupowe, zwany też łużyckimi, przez niektórych określane jako perła budownictwa regionalnego. Ich charakterystyczna konstrukcja w Polsce występuje najczęściej na Dolnym Śląsku, na pograniczu Czech i Niemiec, za granicą natomiast znajdziemy je między innymi w Szwajcarii.
Nazwa takiego budynku pochodzi od jego konstrukcji. Jego górne kondygnacje oparte są na przysłupach, czyli podporach w kształcie łuku otaczających drewnianą izbę zrębową. Przysłupy najczęściej posiadają rzeźbione zdobienia i to one niosą ciężar górnej konstrukcji. Domy takie podzielone są na dwie części, najczęściej mieszkalną i gospodarczą. Część mieszkalna znajduje się na górze, a jej okna między belkami. Część gospodarcza jest natomiast murowana i położona na dole. Konstrukcja taka została wymyślona przez tkaczy, ponieważ to właśnie oni najczęściej mieli swoje siedziby w części gospodarczej. Dzięki zastosowaniu drewnianej konstrukcji górnej kondygnacji możliwe było tłumienie drgań krosna. W części gospodarczej mogła się znajdować również stajnia.

Brücke-Osteuropa [Public domain]
Pierwsze tego typu konstrukcje zaczęły się pojawiać na terenie Górnych Łużyc. Rozkwit tej architektury przypada na XIX wiek, ale szacuje się, że pierwsze takie domy powstały już na przełomie XV i XVI wieku. Budowali je ludzie z różnych warstw społecznych, dlatego można spotkać konstrukcje minimalistyczne, a także urozmaicone bogatymi zdobieniami. Najwięcej domów przysłupowych zobaczyć można w Saksonii, w Czechach i w Polsce, jednak w naszym kraju obiektów takich jest najmniej. W całej Europie może ich być nawet 17 000. Większość z nich ze swojego pierwotnego kształtu zachowało niewiele, ponieważ obecni właściciele często mocno ingerują w konstrukcję budynków, zmieniając okna na plastikowe, czy malując ściany na różne kolory, które przykrywają charakterystyczny biały tynk. Część z takich domów również ocieplono styropianem, przez co z zewnątrz są właściwie nie do rozpoznania.
W Polsce największe skupisko domów łużyckich znajduje się w Krainie Domów Przysłupowych, która rozciąga się na pograniczu Górnych Łużyc, Śląska i Czech. Dominuje tutaj architektura drewniana, w tym domy przysłupowo-szachulcowe.