Osiadanie domu z bali
Czas, w którym dom z bali osiada, może potrwać nawet około 2 lat. Nie trzeba się tym martwić, bowiem jest to naturalny proces. A jednak, może być on dość kłopotliwy. Choć najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawienie nieruchomości przez ten okres w stanie surowym, bez okien, drzwi itd. Wątpliwe jednak, aby ktokolwiek miał tyle cierpliwości – 2 lata to dość długi czas. W jaki sposób zatem zabezpieczyć budynek z drewna?
Osiadanie domu – co to jest i z czego wynika?
Są trzy rodzaje drzew, z których można zbudować dom. Są to:
- jodły,
- sosny,
- świerki.
Ich drewno doskonale nadaje się jako materiał budowlany. Bale podczas budowy domu mogą być suche albo mokre. W przypadku tych pierwszych problem osiadania domu się nie pojawia. Są one bowiem wykonane z drewna, którego wilgotność nie jest wyższa niż 19%. Dzięki temu bale nie muszą schnąć, a co za tym idzie – nie pękają i nie kurczą się. Drewno mokre, czyli o wilgotności większej niż 19%, kurczy się podczas procesu wysychania. Ponadto ciężar wyższych kondygnacji sprawia, że bale ulegają zgniataniu. Skutek jest taki, że wysokość ścian w domu może zmniejszyć się nawet o 6%. Cały proces prowadzący do takich zmian nazywa się właśnie osiadaniem domu.
Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas osiadania?
Istnieje kilka elementów, które warto (a nawet należy) zabezpieczyć podczas procesu osiadania. Do tej grupy z pewnością należą okna oraz drzwi. Aby uniknąć ich zniszczenia, powinno się je montować w ramach ościeżnicowych, które są do tego przeznaczone. Są bowiem w sposób swobodny (nie są przytwierdzone na stałe) wmontowane w grubość ściany z drewna. Nad otworami pozostaje kilka centymetrów wolnej przestrzeni, którą można zamaskować (np. listewką).
Kolejnym elementem wartym zabezpieczenia są ściany działowe. W tym przypadku należy wykonać specjalny ruszt, wzdłuż którego biegną otwory. Muszą one mieć taką długość, na ile centymetrów przewiduje się osiadanie domu. Po co? Aby śruby znajdujące się w drewnie mogły pracować razem z nim. Podczas całego, 2-letniego procesu, odgłosy skrzypienia i pękania drewna mogą okazać się uciążliwe. Dlatego pomiędzy bale a ruszt należy wsadzić miękki materiał, który wygłuszy nieprzyjemne dźwięki.
Specjalnego traktowania podczas osiadania wymaga również komin – zabezpiecza się go poprzez obróbkę łączącą komin z połacią dachową (obróbka musi mieć wysokość przewidywanego osiadania domu). Zabezpieczenie takie wykonuje się wokół komina. Ten element domu zabezpiecza się jednak dwoma obróbkami – drugą robi się od strony komina, aby chroniła tę pierwszą, znajdującą się poniżej. Warto pamiętać, aby komin nie był zbudowany na tym samym fundamencie, co cały dom.
Osiadanie domu z bali to całkiem normalny proces. Wymaga jednak specjalnego przygotowania. Zabezpieczyć przed nim należy drzwi, okna, ściany działowe oraz komin. Wszystko to może bowiem ulec zniszczeniu, gdy tylko ściana zacznie się kurczyć.