Biophilic design, czyli natura we wnętrzach
Biofilia określana jest „miłością do natury” i do „żyjących systemów”. Biofilia odnosi się do ludzkiej fascynacji naturą, jej procesami, ukazuje bezpośrednie i nieodłączne powiązanie ze światem naturalnym. Dzięki tym bezpośrednim połączeniom i kontakcie z naturą człowiek jest zdrowszy, wydajniejszy i może mieć lepsze samopoczucie.
Szczególnie zauważa się wpływ natury w pracy i sektorze biurowym, gdyż człowiek zdrowy, pracujący w komfortowych warunkach, pracuje efektywniej i osiąga lepsze wyniki swojej pracy, co przekłada się na oszczędności dla firmy i skrócenie czasu pracy.
Biophilic design to zatem nic innego, jak efektywne wykorzystanie przyrody w architekturze, budownictwie oraz wykończeniu wnętrz. Zadaniem biophilic design nie jest korzystanie z zaawansowanych technologii, ale koncentracja na człowieku, potrzebach oraz zdrowiu. Okazuje się, że stworzenie naturalnych warunków do życia, pracy czy nauki i połączenie natury jest możliwe nawet w mieście, przy zastosowaniu odpowiednich projektów budynków czy wnętrz.
Prowadzone badania mówiące o korzyściach płynących z zastosowania wzorców biophilic design potwierdzają pozytywny wpływ na człowieka, który przebywa w tak przygotowanym wnętrzu. Tam, gdzie wdrożono rozwiązania biophilic design i włączono elementy natury do wnętrz, zredukowany został poziom stresu, produktywność wzrosła, ludzie stali się bardziej kreatywni, chętniej przychodzili do pracy i ich samopoczucie uległo zdecydowanej poprawie.
Według eksperta biophilic design Oliviera Heatha, który jest jednocześnie założycielem i głównodowodzącym w Heath Design Ltd, istnieją trzy zasady projektowe, dzięki którym polepszyć można kontakt z przyrodą i naturą.
Pierwsza z nich to bezpośredni kontakt. Ważną rolę odgrywają tu drzewa, rośliny, naturalne światło, woda, ruch powietrza i zmiana pór roku. Jeżeli we wnętrzu znajdą się te elementy, ludzkie zmysły będą bardziej pobudzone, dzięki czemu odczucia ludzi będą bardziej pozytywne.
Druga zasada odnosi się do pośredniego kontaktu z naturą. Oznacza to, że we wnętrzach powinno się stosować jak najwięcej naturalnych materiałów lub takich, których wzór, tekstura, kształty naśladują naturę. Można tu postawić na elementy z drewna, kamieni, liści lub imitujące elementy żywej przyrody.
Trzecia zasada odnosi się ściśle do tego, aby wnętrza były dla ludzi. Projektując wnętrze wpływa się na ludzkie reakcje. Dzięki dobrze zaprojektowanym wnętrzom towarzyszy im ekscytacja, zwiększona motywacja, większa kreatywność, skupienie, a także szybsza regeneracja.
Nie w każdym wnętrzu można zastosować wszystkie zasady, jednak można dążyć do projektowania wnętrza tak, aby uwzględniało jak najwięcej zasad i zawierało w sobie jak najwięcej natury.