Płyta MDF

Większość mebli wykonuje się szybko i niedrogo, a ich sprzedaż odbywa się hurtowo. Do produkcji takich mebli wykorzystuje się uniwersalne płyty MDF, które dzięki swoim właściwościom można wykorzystywać na wiele sposobów. Łatwa obróbka sprawia, że nietypowy kolor, wzór czy kształt nie jest żadną przeszkodą. Z MDF-u wykonuje się szafki, biurka, łóżka i wiele innych elementów wyposażenia domu.

Skrót MDF pochodzi z języka angielskiego i oznacza Medium Density Fiberboard. To określenie wprowadzono dla płyt o dużym stopni twardości, których gęstość waha się od 600 do 800 kg/m³. Sprasowane włókna drewniane poddawane są działaniu wysokiego ciśnienia i temperatury, co powoduje ich stałe połączenie w produkt drewnopodobny, bez którego żaden warsztat stolarski nie może się obyć.

Sergey05/bigstockphoto.com

Bezproblemowa obórka płyt MDF to niewątpliwie ogromny ich atut. Gładka powierzchnia ułatwia nakładanie lakieru czy farby, a spójna struktura nie powoduje pękania przy docinaniu mebli. Dowolne możliwości dekoracji czynią płytę MDF częstym materiałem wykończeniowym różnych pomieszczeń, bo odpowiednio przygotowane pasują do niemal każdego stylu. Można z nich wykonać eleganckie fronty do kuchni czy panele ścienne imitujące naturalne drewno, a nawet ozdobne drzwi wejściowe. Jednak płyty MDF mają też wady. Największą jest niska odporność na wilgoć. Brak odpowiedniego zabezpieczenia i pielęgnacji skutkuje krótką żywotnością płyt. Mogą się one również odkształcać w wyniku działania czynników mechanicznych, dlatego krawędzie należy zawsze zabezpieczyć specjalną listewką. Ponadto przy czyszczeniu lepiej jest unikać detergentów, które dodatkowo mogą obniżać trwałość materiału.

Na rynku dostępne są dwie odmiany płyt: LDF i HDF. Różnią się one gęstością i przeznaczeniem. LDF są cieńsze i lepiej sprawdzają się jako okładzina, natomiast gęstsze HDF służą jako materiał do produkcji paneli podłogowych. Płyty kupuje się w arkuszach, które sprzedawane są w kilku wymiarach, np. 2850 x 1830 lub 2650 x 2070 mm. Najczęściej oferowane są w wersji nieobrobionej z myślą o zakładach stolarskich, ale osoby, które samodzielnie chcą wykonać nietypowe meble nie powinny mieć problemu, aby zamówić płyty np. matowe, w połysku czy w dowolnej barwie. Płyta MDF jest uniwersalna, dlatego tak chętnie wykonuje się z niej różne produkty. A jej cena nie jest wysoka, co rekompensuje niższą jakość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.