Woskowanie mebli

Woskowanie mebli drewnianych jako technika ich wykańczania jest znane już od stuleci. Powierzchnia pokryta woskiem ma lekki połysk i jest odporna na wilgoć. Wosk podkreśla słoje i uwydatnia kolor drewna, choć nie tak wyraźnie jak np. olej. Może też uzupełniać i wygładzać drobne ubytki. Dodatkowo działa antystatycznie, przez co na meblach osiada mniej kurzu.

Wosk nie jest tak trwały jak np. lakier, dlatego raz na rok powinno się odnawiać warstwę, a raz na kilka lat usuwać ją całkowicie i nakładać od nowa. Nie zaleca się woskowania mebli intensywnie używanych, takich jak krzesła, stoły czy blaty kuchenne, gdyż powierzchnia będzie się szybko ścierać; ta metoda konserwacji bardziej sprawdzi się w przypadku szaf czy komód. Warstwa wosku jest również wrażliwa na wysoką temperaturę, więc nie należy na takiej powierzchni stawiać gorących przedmiotów; mebel nie powinien również stać tuż przy grzejniku lub kominku.

ShantiHesse/bigstockphoto.com

ShantiHesse/bigstockphoto.com

Jak woskować?

Proces nakładania wosku na meble drewniane wymaga nieco czasu i cierpliwości. Wosk można nakładać na meble z surowego drewna, bejcowane czy wcześniej woskowane, ale należy pamiętać, że gdy już nawoskujemy mebel, zmiana jego koloru za pomocą farby czy bejcy może się okazać niemożliwa, gdyż nie będzie się ona trzymała powierzchni. Powierzchnię należy najpierw przygotować przez jej oczyszczenie – najlepiej przeszlifować ją papierem ściernym. Wosk delikatnie wcieramy w drewno okrężnymi ruchami, a następnie wygładzamy warstwę wzdłuż słojów. Do tego celu stosujemy szmatkę (ważne, by nie pozostawiała nitek i włosków), pakuły bawełniane lub drobną wełnę stalową. Do małych lub rzeźbionych elementów najlepiej używać wosku płynnego, który można nałożyć pędzlem. Zaleca się aplikowanie kilku cienkich warstw, a nie jedną grubą, aby drewno nie było tłuste. Po przeschnięciu (co trwa kilka godzin) warstwę wosku lekko przecieramy szmatką do połysku i nakładamy kolejną warstwę; ostatnią warstwę polerujemy.

Rodzaje wosków

W handlu dostępne są różne rodzaje wosków do drewna, za pomocą których możemy nadać powierzchni mebla pożądany wygląd:

  • bezbarwne – tylko do nawilżania i nabłyszczania drewna, nie zmieniają jego koloru;
  • kolorowe – z małą ilością barwnika, lekko podkreślają kolor drewna, ale nie zmieniają go w sposób wyraźny; dobre do mebli wcześniej bejcowanych;
  • barwiące – zawierają więcej pigmentu, więc dają intensywniejszy kolor, lecz nie tak wyraźny jak bejca;
  • wybielające – dają efekt bielenia, podkreślają słoje drewna;
  • woski do odświeżania i drobnych poprawek (np. pałeczki woskowe do zalepiania drobnych ubytków).

Można także zrobić wosk samemu – połączyć wosk pszczeli z terpentyną i ewentualnie barwnikiem.

Pielęgnacja mebli woskowanych

Do czyszczenia mebli woskowanych należy używać miękkiej ściereczki, by nie zarysować powierzchni. Nie należy do tego celu używać wody, lecz specjalnych produktów, np. w formie mleczka. Aby usunąć starą warstwę, należy zastosować zmywacz, a następnie przeszlifować powierzchnię papierem ściernym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.